Agrobex Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoEcho Investment logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoCity Space logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoOlivia Business Centre logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoBusiness House logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoDorbud S.A. logoTriGranit Corporation logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoAluprof S.A. logoArchicom logoGhelamco Poland logoINTERBIURO logoPRO-INVEST S.A. logoPartner Capital Group logoPorto Office B Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoTétris Poland logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoOmnitech Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoWOMAK HOLDING logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoHexagon logoEcophon Saint-Gobain logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoFYI Commercial Consulting logoBREMA Sp. z.o.o. logoLC Corp S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoTorus logoSchüco International Polska logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoHAVRE Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoLobos Nieruchomości logoKart Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Colliers podsumowuje pierwszy kwartał

Poleczki Business Park w Warszawie
Poleczki Business Park w Warszawie
W pierwszym kwartale br. firma Colliers International doradzała przy umowach najmu obejmujących łącznie ok. 40 000 mkw. powierzchni biurowych.

Wynik osiągnięty w tym okresie jest o 12,5 proc. lepszy niż uzyskany przez firmę Colliers w pierwszym kwartale 2013 r.

 

Najemcy są zdeterminowani do finalizowania transakcji. Stąd rosnąca ilość podpisanych umów. Ważne jest, że dotyczy to nie tylko Warszawy, ale także miast regionalnych. Pozytywne sygnały płyną z Poznania, Krakowa i Wrocławia. Cieszy fakt, że coraz więcej dzieje się w Łodzi, która dotychczas była trudniejszym rynkiem. Obecnie zainteresowanie Łodzią jest spore i myślę, że w najbliższych tygodniach kilku deweloperów będzie mogło się pochwalić nowymi umowami ­– skomentował Paweł Skałba, partner w Colliers International i szef Działu Powierzchni Biurowych.

 

O bardzo pozytywnych nastrojach na rynku biurowym mówi również Ewelina Kałużna, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych | Reprezentacja Właściciela Colliers International: Już dziś widzimy, że również drugi kwartał będzie bardzo pracowity i zakończy się dużą liczbą podpisanych umów. Obecna sytuacja na rynku jest bardzo korzystna dla najemców, którzy dzięki dużej podaży mogą przebierać w ofertach. Dodatkowo warunki proponowane przez deweloperów przygotowujących nowe projekty są bardzo atrakcyjne. Skłania to najemców do podejmowania decyzji o przeprowadzkach lub renegocjowaniu obecnych umów. Ewelina Kałużna dodaje, że obecnie zaobserwować można nowy trend na rynku, którym są znaczne konsolidacje najemców z sektora rządowego.

 

W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. Colliers reprezentował m.in. firmę Provident. Zajęła ona ponad 4000 mkw. w kompleksie Gdański Business Center, powstającym w Warszawie. Eksperci doradzali również firmie Altkom, która renegocjowała umowę najmu ok. 4000 mkw. w Warsaw Trade Tower. Firma Colliers International reprezentowała również m.in.: Carlson Wagonlit eCentre (ok. 2000 mkw. w Congres w Rzeszowie); Compuware (ponad 3000 mkw. w kompleksie Alchemia w Gdańsku) oraz Objectivity (zwiększenie powierzchni do 2000 mkw. w West Forum we Wrocławiu).

 

Ze strony właścicieli budynków, eksperci Colliers International pozyskiwali najemców do m.in. Poleczki Business Park oraz Oxygen Park.

 

Spodziewamy się, że rok 2014 będzie obfitował w duże transakcje. Ważne jest to, że wielu klientów rozwija swoją działalność, co będzie generowało popyt na powierzchnię biurową, choć trzeba zaznaczyć, że w pierwszym kwartale 2013 roku dominowały renegocjacje. Warto podkreślić, że najemcy są coraz lepiej wyedukowani i spora ich liczba zwraca obecnie uwagę na efektywność wykorzystywanej powierzchni bądź zmienia swoje biura w oparciu o ideę workplace solutions – podsumował Paweł Skałba.

Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz
mantra