INTERBIURO logoSawig Invest Group logoTétris Poland logoSchüco International Polska logoLC Corp S.A. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoEcho Investment logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoFYI Commercial Consulting logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoKwiaty dla biura logoHexagon logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoAluprof S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoTriGranit Corporation logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoHAVRE Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoAgrobex Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoTorus logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoWOMAK HOLDING logoPRO-INVEST S.A. logoNowy Styl Group logoALLCON INVESTMENT logoOlivia Business Centre logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoKart Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoBusiness House logoOmnitech Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPartner Capital Group logoPorto Office B Sp. z o.o. logoArchicom logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Poprawa nastrojów w budownictwie

GUS informuje, że w kwietniu 2014 r. poprawił się ogólny klimat koniunktury w sektorze budownictwa.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), ogólny klimat koniunktury w kwietniu w budownictwie kształtował się na poziomie minus 7. Dla porównania w marcu wynosił on minus 12. O poprawie koniunktury informuje 16 proc. przedsiębiorstw (przed miesiącem 14 proc.), a o pogorszeniu – 23 proc. (w marcu 26 proc.). Pozostałe firmy nie zauważyły zmiany.

 

Oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem. W najbliższych trzech miesiącach portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa mogą rosnąć szybciej niż oczekiwano w marcu. Prognozy sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu - czytamy w komunikacie GUS.

 

Nadal zauważalny jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Z danych GUS wynika także, że planowana redukcja etatów może być mniejsza od zapowiadanej w marcu.

 

GUS informuje również o barierach odczuwalnych przez przedsiębiorców z branży budowlanej. Największe trudności wiążą się z kosztami zatrudnienia (62 proc. w kwietniu br., 58 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz konkurencją na rynku (57 proc. w kwietniu bieżącego i ubiegłego roku). W porównaniu z kwietniem 2013 r. spadło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 49 proc. do 41 proc.), a także niedostatecznym popytem (z 46 proc. do 41 proc.). Wzrost odnotowały natomiast takie bariery jak niejasne przepisy prawne (z 26 proc. do 32 proc.) oraz koszty zatrudnienia.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra