Ocean Plaza Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoSawig Invest Group logoOmnitech Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoSchüco International Polska logoDEVCO Sp. z.o.o. logoFYI Commercial Consulting logoLobos Nieruchomości logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoTétris Poland logoCOTEX Office Centre logoGhelamco Poland logoALLCON INVESTMENT logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoHexagon logoPartner Capital Group logoTriGranit Corporation logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoEcho Investment logoUNIMOR Development S.A. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoAluprof S.A. logoArchicom logoAgrobex Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoCity Space logoNowy Styl Group logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoBREMA Sp. z.o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoTorus logoHAVRE Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoBusiness House logoLC Corp S.A. logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Spadek bezrobocia w Polsce na granicy błędu statystycznego

|
Z danych Ministerstwa Pracy i GUS-u wynika, iż w lipcu bezrobocie w Polsce wyniosło 11,9 proc., czyli o ponad 1 proc. mniej niż przed rokiem.

Pamiętajmy, że w Polsce cały czas mamy do czynienia z dwucyfrowym bezrobociem. Stąd zmiany na poziomie błędu statystycznego są pocieszeniem tylko dla polityków, a nie realnym wskaźnikiem pozytywnych zmian w naszym kraju – komentuje Andrzej Sadowski, ekspert z Centrum im. Adama Smitha.

 

Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano wśród osób młodych - pomiędzy 15. a 24. rokiem życia (27,2 proc.) i z przedziału 25–34 lata (ok. 11 proc.). Informacja ta jest o tyle niepokojąca, że utrzymujący się w tych grupach brak zatrudnienia może w najbliszym czasie spowodować kolejną falę emigracji, a warto dodać, że w tym momencie za granicami Polski pracuje prawie 2 mln rodaków, z czego ponad 35 000 wyemigrowało w roku 2013.

 

Eksperci wskazują, że w okresie wakacyjnym na spadek bezrobocia wpływają prace sezonowe, natomiast w dłuższej perspektywie, do zwiększenia zatrudnienia mogłoby przyczynić się obniżenie kosztów pracy, czyli podatku dochodowego i składek ZUS, które łącznie stanowią prawie 70 proc. pensji netto. Zmiana mogłaby zwiększyć zatrudnienie w małych i średnich przedsiębiorstwach, zmniejszyć szarą strefę i powstrzymać falę emigracji. Mała firma rozwija się głównie poprzez zatrudnianie kolejnych pracowników, a często nie może zatrudniać oficjalnie, bo musi płacić wysoki ZUS oraz wysokie składki i podatki. To sprawia, że w Polsce albo praca przechodzi do szarej strefy, albo znika za granicą, gdzie przenoszą się nasi obywatele – twierdzi Andrzej Sadowski.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra