Nowy Styl Group logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoPRO-INVEST S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoOmnitech Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoALLCON INVESTMENT logoSawig Invest Group logoBREMA Sp. z.o.o. logoArchicom logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoFYI Commercial Consulting logoTriGranit Corporation logoINTERBIURO logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoBusiness House logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAgrobex Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoGhelamco Poland logoLobos Nieruchomości logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoLC Corp S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoHexagon logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoPartner Capital Group logoCity Space logoSchüco International Polska logoTorus logoPorto Office B Sp. z o.o. logoEcho Investment logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoKwiaty dla biura logoDEVCO Sp. z.o.o. logoTétris Poland logoDorbud S.A. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Zielone technologie nie tylko w budownictwie

Producenci elektroniki tworzą urządzenia coraz bardziej przyjazne środowisku – zasilane za pomocą promieni słonecznych czy wykonane z materiałów z recyklingu.

W 2009 r. koncern LG jako pierwszy wyprodukował telefon na baterie słoneczne, wykonany z materiału o niewielkiej szkodliwości dla środowiska. Funkcję ogniwa słonecznego spełnia w nim tylny panel z fotoelementem. Od tamtej pory liczba przyjaznych środowisku technologii znacznie się zwiększyła. Dziś można kupić energooszczędne telewizory i sprzęt komputerowy - bezprzewodowe klawiatury zasilane energią słoneczną, monitor firmy Fujitsu, który nie zużywa prądy w trybie stand-up czy notebooki z obudową z bambusa od firmy Asus.

 

Ostatnio na rynku pojawiła się kolejna nowość – specjalne słupy solarne firmy Pensa zasilane energią słoneczną, dzięki którym mieszkańcy największych metropolii mogą naładować urządzenia mobilne. Street charge, bo to o tym urządzeniu mowa, wykorzystuje bardzo proste, ale wydajne rozwiązanie. Łączy trzy ogniwa solarne, które tworzą takie skrzydła z dobrym bankiem energii – akumulatorem o pojemności 16 amperogodzin. Dzięki niemu można doładować co najmniej kilkadziesiąt urządzeń w przeciągu godziny czy dwóch. Jednorazowo możemy podłączyć 10 przedmiotów. Nie trzeba się też martwić o adapter czy końcówkę, bo to wszystko już jest. Słupy solarne zostały wyposażone w cały system połączeń – wyjasnia Łukasz Gontarek właściciel firmy Ecogadget.pl

 

Street charge pojawiło się już w 18 miastach na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, a także w miastach Australii i Bliskiego Wschodu. Urządzenie spotkało się z dobrymi opiniami i przeszło pozytywnie testy. Ładowarka uliczna gromadzi energię przez cały dzień w akumulatorze, tak więc po zmroku także można korzystać z niej aż do wyczerpania zasobów. Korzystanie z tego urządzenia jest bezpłatne. Zresztą nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej, bo to kłóciłoby się z ideą odnawialnych źródeł energii. Wszyscy zwolennicy zielonej energii kładą nacisk na to, że jest to źródło nieskończone – tłumaczy Łukasz Gontarek.

 

Według badań Interbrand i Deloitte, wśród najbardziej ekologicznych marek najwyższe, czyli piąte, miejsce wśród firm z sektora elektroniki przypada firmie Panasonic, która w swojej ofercie posiada ok. 300 urządzeń energooszczędnych z certyfikatem Energy Star. Kolejne miejsca należą do koncernów Nokia i Sony.

Tagi: Deloitte
Napisz pierwszy komentarz
mantra