COTEX Office Centre logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoINTERBIURO logoEcophon Saint-Gobain logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoBREMA Sp. z.o.o. logoArchicom logoPorto Office B Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoBusiness House logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoSawig Invest Group logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoEcho Investment logoDEVCO Sp. z.o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoPRO-INVEST S.A. logoTétris Poland logoKart Sp. z o.o. logoTorus logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoCity Space logoAgrobex Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoFYI Commercial Consulting logoALLCON INVESTMENT logoOmnitech Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSchüco International Polska logoGhelamco Poland logoHexagon logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoAluprof S.A. logoKwiaty dla biura logoUNIMOR Development S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Przebudowa dworca w Gliwicach

Dworzec w Gliwicach - wizualizacja
Stare tablice odjazdów i przyjazdów zastąpią nowoczesne tablice elektroniczne
Jesienią tego roku rozpoczną się prace budowlane na dworcu w Gliwicach. W postępowaniu na wybór wykonawcy PKP SA otrzymało pięć ofert. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi jeszcze w październiku.

Najważniejszym celem przebudowy dworca w Gliwicach jest poprawa komfortu podróżnych, a także dostosowanie obiektu do współczesnych standardów obsługi. Przemieszczanie się po dworcu i dostęp do zlokalizowanych w nim funkcji ułatwi podróżnym korytarz, łączący obydwie hale.

 

Kompleks zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W posadzce zostaną zamontowane linie prowadzące z polami uwagi, które pomogą osobom niewidomym i niedowidzącym w dotarciu do najważniejszych miejsc na dworcu. PKP zamierza obniżyć niektóre okienka kasowe, a także zamontować windy prowadzące na wyższe kondygnacje. W budynku pojawią się także toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Stare tablice odjazdów i przyjazdów zastąpią nowoczesne tablice elektroniczne, wymieniony zostanie system informacji głosowej podróżnych. W celu poprawy bezpieczeństwa wykonawca rozbuduje system monitoringu, który swoim zasięgiem obejmie cały kompleks. Na dworcu pojawi się również nowoczesny system powiadamiania o pożarze oraz BMS – system inteligentnego zarządzania budynkiem.

 

Renowacja obejmie historyczne elementy nieruchomości, w tym mozaikę znajdującą się w holu głównym i drewniane sufity. Remontowi zostanie poddana elewacja wraz z detalami architektonicznymi, która zyska nową iluminację. Nad wejściem dworca zostanie zamontowany nowy zegar i napis z nazwą stacji. Gruntowna przebudowa obejmie także perony, które zyskają nową powierzchnię i zadaszenie z przeszkleniami, a także tunele - połączone z peronami za pomocą ruchomych schodów i wind. W obrębie stacji wymienione będą również tory kolejowe.

 

Inwestycja współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przebudowa dworca oraz trzech peronów zakończy się do końca 2015 roku, a prace przy peronie 4 potrwają jeszcze w 2016 roku. Projekt przebudowy gliwickiego dworca przygotowała pracownia architektoniczna PAS Projekt Archi Studio. Dotychczas przy udziale środków unijnych PKP S.A. przebudowała dworce w Gdyni i Wrocławiu, a także wybudowała podziemny dworzec Kraków Główny. Wkrótce zmodernizowane zostaną dworce w Szczecinie i Bydgoszczy.

Tagi: PKP S.A.
Napisz pierwszy komentarz
mantra