Karimpol Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoAgrobex Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoNowy Styl Group logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoSchüco International Polska logoDorbud S.A. logoBusiness House logoPartner Capital Group logoFYI Commercial Consulting logoUNIMOR Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoHAVRE Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoLC Corp S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoTorus logoPRO-INVEST S.A. logoKwiaty dla biura logoCity Space logoLobos Nieruchomości logoEcho Investment logoHexagon logoOlivia Business Centre logoDEVCO Sp. z.o.o. logoALLCON INVESTMENT logoTétris Poland logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoSawig Invest Group logoWOMAK HOLDING logoGhelamco Poland logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Byk w siedzibie GPW

Wystawa prac Dawida Patarai w siedzibie GPW w Warszawie, fot. gpw.pl
Wystawa prac Dawida Patarai w siedzibie GPW w Warszawie, fot. gpw.pl
Do 10 października w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie trwa wystawa prac Dawida Patarai, której motywem przewodnim jest byk – symbol giełdowej hossy.

W ramach wystawy, której organizatorem jest Galeria Art Pistols i GPW, zaprezentowanych zostanie 17 obrazów, pochodzących z różnych etapów twórczości gruzińskiego artysty mieszkającego w Polsce. Dzieła wykonane są w różnych technikach malarskich i formatach, przy użyciu różnych materiałów. Stanowiący ich motyw przewodni byk uznawany jest za symbol siły i męstwa, a także giełdowej hossy.

 

Byki na całym świecie wyglądają różnie. Inaczej wyglądają w Indiach, Brazylii, Europie, a nawet w Gruzji. Byk jest symbolem takim trochę mistycznym. To jest jedno z nielicznych zwierząt w mitologii, które często pojawia się w różnych formach. W XXI wieku często podkreślamy swoją obecność i nawiązując do tego, co było wcześniej. Nie chciałem tej ciągłości historycznej przerywać, dodałem trochę z naszych czasów, coś pożyczyłem z przeszłości i jak widać to się udało – wyjaśnia Dawid Pataraia.

 

Byk kojarzy się z giełdą, kojarzy się z hossą, byk to jest siła, to jest energia. Myślę, że to jest doskonały symbol również Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, my też chcemy być tacy silni, mocni i pełni energii jak byk. I przyjęło się, że jest to jedno ze zwierząt, które jest bardzo silnie kojarzone, utożsamiane z giełdą – podkreśla Mirosław Szczepański, wiceprezes GPW.

 

Zobacz także: Symbol perfekcji i zawodowstwa w lobby budynku Ericpol

 

Dawid Pataraia urodził się w 1971 roku w Gruzji. W Tbilisi ukończył liceum Sztuk Plastycznych, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych. Od 1992 roku kontynuował naukę w Polsce na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, na Wydziale Malarstwa w Poznaniu i w Krakowie. Dotychczas jego prace były prezentowane m.in. w warszawskich galeriach: Na Kole, Arka, Piękny Świat, Galerii w Tarnowskich Górach, krakowskiej Galerii Ornament oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wiele jego prac znajduje się także w kolekcjach prywatnych m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Michaela Jacksona.

 

Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
hossa :
wstrętny ! zdecydowanie wolę tego http://artbull.blog.pl/2014/07/05/figurka-byk-wall-street-2/ :-)
19 lutego 2015 13:35
Ecophon
mantra