Porto Office B Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGhelamco Poland logoOmnitech Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoHexagon logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoBusiness House logoDorbud S.A. logoAluprof S.A. logoNowy Styl Group logoBREMA Sp. z.o.o. logoCity Space logoWOMAK HOLDING logoPRO-INVEST S.A. logoEcophon Saint-Gobain logoALLCON INVESTMENT logoSchüco International Polska logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoArchicom logoPartner Capital Group logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoFYI Commercial Consulting logoLobos Nieruchomości logoLC Corp S.A. logoSawig Invest Group logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoTorus logoKart Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoOlivia Business Centre logoHAVRE Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoUNIMOR Development S.A. logoTétris Poland logoKwiaty dla biura logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoEcho Investment logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Polscy architekci emigrują za granicę

Dane Krajowej Rady Izby Architektów pokazują, że tylko 30 proc. architektów w Polsce pracuje w swoim zawodzie. Lepsze perspektywy daje emigracja.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej przyczyniło się do wzrostu emigracji architektów, których w Polsce jest obecnie ok. 12 tysięcy, a ci, którzy wyjechali, niechętnie wracają.

 

Polskie firmy coraz częściej biorą udział w konkursach architektonicznych organizowanych w innych krajach unijnych, jesteśmy tam zauważani. Niestety, w poszukiwaniu pracy wyjechało więcej architektów, niż przybyło zagranicznych ekspertów, którzy pracują na stałe w Polsce. Jest ok. 400 osób, które przyjechały z innych krajów unijnych i którym uznano kwalifikacje w systemie automatycznym – mówi Borysław Czarakcziew, pełnomocnik ds. zagranicznych w Krajowej Radzie Izby Architektów RP.

 

Przepływ architektów między krajami Unii Europejskiej umożliwiają zharmonizowane wymagania, dotyczące tego zawodu na szczeblu wspólnotowym. Przyjęta dyrektywa włącza architekta do grupy zawodów regulowanych, dla których przepisy określają minimalne wymogi, konieczne do spełnienia, by móc wykonywać ten fach. Wśród nich pojawiają się warunki dotyczące wykształcenia, przebytych praktyk, nadanych uprawnień, doświadczenia, a także członkostwa w organizacji, która uznaje kwalifikacje architektów. Osoba ubiegająca się o zatrudnienie za granicą powinna także przedstawić zaświadczenie o zgodności dyplomu polskiej uczelni z warunkami wymienionymi w dyrektywie. Stanowi to podstawę do uznania zdobytych kwalifikacji we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

 

Weszliśmy do półmilionowej rzeszy architektów. Mamy wykształcenie, które gwarantuje, że możemy wykonywać zawód w innych krajach. W Polsce miało to podstawowe znaczenie w procesie deregulacji, gdyż okazało się że zharmonizowane wymagania są podstawą do tego, aby rozszerzyć dostęp do zawodu – wyjaśnia ekspert z Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra