WOMAK HOLDING logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoBusiness House logoLobos Nieruchomości logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoTriGranit Corporation logoBREMA Sp. z.o.o. logoFYI Commercial Consulting logoSchüco International Polska logoLC Corp S.A. logoALLCON INVESTMENT logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoHAVRE Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoKart Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoPorto Office B Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCity Space logoPartner Capital Group logoHexagon logoSawig Invest Group logoOlivia Business Centre logoArchicom logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGhelamco Poland logoINTERBIURO logoTorus logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoAgrobex Sp. z o.o. logoEcho Investment logoDorbud S.A. logoPRO-INVEST S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCOTEX Office Centre logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoTétris Poland logoUNIMOR Development S.A. logo

Ozusowane umowy zlecenia

Podczas czwartkowego głosowania posłowie podjęli decyzję o ozusowaniu umów zleceń. Przepisy obowiązują od 1 stycznia 2016 r.

Zgodnie z projektem ustawy, od umów zleceń będą pobierane składki emerytalne i rentowe, odprowadzane od kwoty równej co najmniej pensji minimalnej, która od 2014 r. wynosi 1680 zł. Nowelizacja spowoduje, że osoby pracujące na umowach zleceniach w razie utraty pracy zyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Będą także odkładać na emeryturę wystarczająco by móc liczyć na starość przynajmniej na minimalne świadczenie. Idąc na urlop macierzyński lub rodzicielski dostaną wyższe zasiłki w czasie opieki nad dzieckiem - wyjaśnia minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - Opłacanie składek na ZUS co najmniej od wysokości pensji minimalnej sprawi, że zawieranie umów zleceń zamiast umów o pracę stanie się dla pracodawców mniej atrakcyjne finansowo - dodaje minister.

 

Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegać będą również członkowie rad nadzorczych, którzy w chwili obecnej od swoich wynagrodzeń odprowadzają jedynie ubezpieczenie zdrowotne. Składki będą w tym wypadku opłacane bez względu na to, czy członkowie rad nadzorczych podlegają ubezpieczeniu z innych tytułów i czy pobierają renty lub emerytury. Podstawę wysokości składek będzie stanowił przychód z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej. Płatnikiem będzie podmiot, w którym działa rada.

 

Projekt został przyjęty przez rząd 4 marca br., do Sejmu wpłynął 7 marca, a 24 marca został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra