Vastint Poland Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoGhelamco Poland logoOmnitech Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoUNIMOR Development S.A. logoPartner Capital Group logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoEcho Investment logoALLCON INVESTMENT logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTERBIURO logoArchicom logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoOlivia Business Centre logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoLC Corp S.A. logoEcophon Saint-Gobain logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoKwiaty dla biura logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoBusiness House logoSawig Invest Group logoLobos Nieruchomości logoPorto Office B Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoAluprof S.A. logoCOTEX Office Centre logoTorus logoBREMA Sp. z.o.o. logoCity Space logoPRO-INVEST S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoTétris Poland logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoHexagon logoSchüco International Polska logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoINTER-MAR Stanisław Marzec logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Koniec ery Google?

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której pojawiła się propozycja rozdzielenia wyszukiwarek od innych usług komercyjnych.

Projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego przewiduje wezwanie Komisji Europejskiej do oddzielenia wyszukiwarek od innych usług komercyjnych w celu przywrócenia konkurencyjności na rynku usług internetowych.

 

27 listopada Parlament Europejski poinformował, że za przyjęciem rezolucji głosowało 384 europosłów, 174 było przeciw, a 56 wstrzymało się od głosu. Tym samym rezolucja, podkreślająca, że zapewnienie warunków konkurencji na rynku wyszukiwarek online jest bardzo ważne dla jednolitego rynku cyfrowego, została przyjęta.

 

Parlament poparł także deklarację Komisji o śledztwie w sprawie działań wyszukiwarek internetowych i wezwał ją do zapobiegania wszelkim nadużyciom związanych ze sprzedażą usług wiązanych przez operatorów wyszukiwarek internetowych, zwracając tym samym uwagę na niedyskryminacyjne wyszukiwanie online. Rezolucja wzywa również do rozważenia propozycji legislacyjnych, które mają na celu rozdzielenie wyszukiwarek od innych usług komercyjnych.

 

Wątpliwości obserwatorów komentujących decyzję Parlamentu Europejskiego dotyczą przede wszystkim braku obiektywnych podstaw, karzących sądzić, że oddzielenie wyszukiwarki od innych usług rzeczywiście może zapobiec monopolowi na rynku.

 

Do chwili obecnej największe zaniepokojenie unijną rezolucją wyraziły Stany Zjednoczone. Zdaniem New York Times na decyzję polityków największy wpływ miał niemiecki europarlamentarzysta Andreas Schwab, prawnik kancelarii CMS Hasche Sigle, która w przeszłości reprezentowała niemieckich wydawców. Inny przedstawiciel tej spółki doradzał niemieckiemu ministrowi podczas wprowadzania zmian w prawie autorskim, które z założenia miało zmusić Google do płacenia za teksty. Andreas Schwab nie ukrywa swoich powiązań z firmą prawniczą, a jednocześnie podkreśla, że jego motywy działania przy tej rezolucji nie wynikały z działalności zawodowej.

 

W marcu zeszłego roku Niemcy wprowadzili wymóg odprowadzania opłat licencyjnych od wyszukiwarek za wykorzystanie fragmentów tekstów dłuższych niż pojedyncze słowa lub krótkie fragmenty. Google nie zaczęła płacić, a w wyniku pozwu ogłosiła, że zmniejszy widoczność treści od wydawców, mających wobec niej zarzuty. Po dwóch tygodniach wydawca Axel Springer uległ Google.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra