DEVCO Sp. z.o.o. logoTriGranit Corporation logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoALLCON INVESTMENT logoCity Space logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoKwiaty dla biura logoOlivia Business Centre logoDorbud S.A. logoFYI Commercial Consulting logoLobos Nieruchomości logoAgrobex Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSawig Invest Group logoGhelamco Poland logoPorto Office B Sp. z o.o. logoHexagon logoPRO-INVEST S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoBusiness House logoEcho Investment logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoTétris Poland logoNowy Styl Group logoVastint Poland Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoArchicom logoBREMA Sp. z.o.o. logoCOTEX Office Centre logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoSchüco International Polska logoEcophon Saint-Gobain logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoAluprof S.A. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoTorus logoUNIMOR Development S.A. logoLC Corp S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTERBIURO logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Afryka - kontynent z biznesowym potencjałem

W październiku w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie ruszają studia podyplomowe przygotowujące do prowadzenia biznesu w Afryce. Inicjatorami projektu są Jan Kulczyk oraz SWPS.

To pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej studia podyplomowe dotyczące prowadzenie biznesu w Afryce. Projekt powstał z inicjatywy Jana Kulczyka – największego polskiego inwestora na tym kontynencie, we współpracy z Piotrem Voelkelem, współzałożycielem SWPS.

 

Unikalny plan studiów oparty jest na dostępie do praktycznej wiedzy, którą dzielić się będą czołowi przedsiębiorcy odnoszący sukcesy w Afryce, doświadczeni dyplomaci oraz cenieni wykładowcy. Merytorycznym partnerem studiów został Uniwersytet Stellenbosch, czołowy ośrodek akademicki z RPA.

 

Europa ma historię, doświadczenie, wiedzę i technologię, ale to Afryka jest kontynentem przyszłości. Dzisiaj mieszka tam już miliard ludzi, a za 25 lat będą to 2 mld ludzi. Potencjał jest ogromny, zwłaszcza że nie jest tak, jak nam się wydaje, że to są biedni ludzie. To są w gruncie rzeczy bardzo bogaci ludzie, tylko oni tych swoich skarbów jeszcze nie wyciągnęli z sejfu, który nazywa się ziemia – przekonuje Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments.

 

„Africa: Business and Beyond”, bo tak będą nazywać się roczne studia podyplomowe, ma przygotować studentów do prowadzenia inwestycji w Afryce tak, by wykorzystać maksymalnie potencjału kontynentu. Z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że już za pięć lat połowa z dwudziestu najszybciej rozwijających się krajów na świecie będzie znajdowała się w Afryce Subsaharyjskiej. Według Kulczyka istnieje wielki potencjał synergii między Europą a Afryką, a Polska może być pierwszym krajem, który na dużą skalę wykorzysta tę współpracę.

 

Pomysłem na prowadzenie rozpoczynających się w październiku br. studiów na SWPS, jest łączenie teorii z praktyką. Odbywać się to będzie m.in. poprzez analizę studiów przypadku. Ich autorami będą polscy przedsiębiorcy oraz ambasadorzy biorący udział w przemianach gospodarczych Afryki. Partnerem inicjatywy została Rada Inwestorów w Afryce, której członkowie aktywnie włączą się w proces edukacyjny. Wśród wykładowców będą zarówno przedsiębiorcy, jak i eksperci rynku afrykańskiego. Jednym z nich będzie Horst Köhler, prezydent Niemiec w latach 2004-2010, a wcześniej dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

 

Jan Kulczyk podkreśla, jak cenne są praktyczne doświadczenia inwestowania na afrykańskim rynku – tak różnym od innych kontynentów nie tylko geograficznie i kulturowo, ale także pod względem prowadzenia działalności. Dlatego właśnie swoją wiedzą ze studentami dzielić będą się ci, którym już udało się osiągnąć sukces w Afryce.

 

Jak mówi prof. dr hab. Andrzej Eliasz, rektor SWPS, szkoła stawia sobie za cel wykształcenie kadr do zadań stojących przed Polską – W związku z tym wydaje nam się dosyć oczywiste, że rozwijanie współpracy z Afryką jest szalenie ważne – podkreśla Eliasz – Nie ma w tej chwili specjalistów tak dobrze przygotowanych interdyscyplinarnie, jak Ci, którzy opuszczą mury naszej uczelni, dlatego jestem przekonany, że absolwenci będą mieli zapewnione zatrudnienie.

 

Piotr Voelkel, przedsiębiorca i współzałożyciel SWPS dodaje, że bliska współpraca środowisk biznesowych i naukowych to coś, czego w Polsce wciąż brakuje. SWPS chce to zmienić, a jednym z przykładów jest właśnie program „Africa: Business and Beyond”. Uczelnia zapewni kadrę naukową, którą uzupełnią praktycy z doświadczeniem w Afryce.

 

Polski biznes, który do tej pory odnosił wielkie sukcesy dzięki elementarnej zaradności, musi wejść na poziom bardziej skutecznej współpracy z uczelniami wyższymi. To dotyczy zarówno badań naukowych, jak i edukacji, która będzie bardziej przygotowywała potencjalnych absolwentów do pracy w biznesie. Liczę na to, że przykład Jana Kulczyka da też sygnał innym ludziom biznesu – mówi Voelkel.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra