Fabryka Mebli Biurowych MDD logoTriGranit Corporation logoDorbud S.A. logoNowy Styl Group logoEcophon Saint-Gobain logoGhelamco Poland logoOlivia Business Centre logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoWOMAK HOLDING logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoSawig Invest Group logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoTétris Poland logoPRO-INVEST S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoPartner Capital Group logoOmnitech Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoAluprof S.A. logoEcho Investment logoKart Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoArchicom logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoBusiness House logoPorto Office B Sp. z o.o. logoTorus logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoVastint Poland Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoKwiaty dla biura logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoHexagon logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoSchüco International Polska logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoFYI Commercial Consulting logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoCity Space logo

Umowa czasowa tylko przez trzy lata

W minionym tygodniu Sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy, zapobiegającą przedłużaniu umów czasowych przez okres dłuższy niż 33 miesiące.

Przyjęte przepisy zakładają, że umowy czasowe będą mogły być zawierane z pracownikiem na okres nieprzekraczający trzech lat. Po trzech latach kontraktów umowa o pracę będzie mogła być zawarta jedynie na czas nieokreślony. Poprawa sytuacji na rynku pracy pozwala nam na większą troskę o jakość zatrudnienia – komentuje wprowadzone zmiany minister Kosiniak-Kamysz. Ograniczenie stosowania umów czasowych jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy stabilności zatrudnienia.

 

Obecnie obowiązujące przepisy nakazywały pracownikom, by po dwóch umowach terminowych, trzecia umowa z tym samym pracownikiem była podpisywana na czas nieokreślony. Pracodawcy często obchodzili ten obowiązek, wykorzystując miesięczną przerwę w zatrudnieniu. Nowelizacja kodeksu pracy powinna zapobiec takim praktykom. Umowa na czas określony zostanie ograniczona do 33 miesięcy, a dodatkowo będzie mogła obejmować maksymalnie trzymiesięczny okres umowy na okres próbny.

 

Umów terminowych z jednym pracodawcą nie może być więcej niż trzy, czwarta stanie się umową na czas nieokreślony. Wyjątkiem będą umowy na zastępstwo czy na okres kadencji. Pracodawca będzie mógł zawrzeć umowę o pracę na okres próbny tylko raz. Na co najbardziej zasługują Polacy? Na godną prace. Godną stabilną pracę i dobrą płacę. I ta ustawa wzmocni pozycje pracowników – powiedział minister podczas wystąpienia w Sejmie.

 

W kodeksie pracy pozostaną trzy rodzaje umów: umowa na czas nieokreślony, umowa na czas określony i umowa na okres próbny.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra