Vastint Poland Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoHexagon logoTriGranit Corporation logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoArchicom logoLC Corp S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoBusiness House logoSchüco International Polska logoAgrobex Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoLobos Nieruchomości logoEcophon Saint-Gobain logoCOTEX Office Centre logoNowy Styl Group logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoCity Space logoOmnitech Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoHAVRE Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoKwiaty dla biura logoTorus logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoFYI Commercial Consulting logoDEVCO Sp. z.o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoWOMAK HOLDING logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoDorbud S.A. logoAluprof S.A. logoEcho Investment logoPRO-INVEST S.A. logoPartner Capital Group logoTétris Poland logo

W jakim mieście żyje się najlepiej?

Jak pokazuje ogólnopolskie badanie „Diagnoza społeczna 2015”, Poznań jest najlepszym miastem do życia. W rankingu wyprzedza m.in. Kraków oraz Warszawę.

Jak pokazuje ogólnopolskie badanie „Diagnoza społeczna 2015”, Poznań jest najlepszym miastem do życia. W rankingu wyprzedza m.in. Kraków oraz Warszawę, która w br. edycji spadła na 7. pozycję. Stolica Wielkopolski jest jednym z najzamożniejszych rodzimych miast. Wyższy poziom PKB na mieszkańca odnotowała jedynie Warszawa. Według autorów raportu, odzwierciedleniem tego jest duża aktywność Poznaniaków w życiu społeczności lokalnej. Mieszkańcy Poznania chętnie uczestniczą w wyborach samorządowych, nieobowiązkowych spotkaniach czy włączają się w sprawy lokalne i działalność różnego typu organizacji. W rezultacie stolica Wielkopolski zajęła pierwsze miejsce w dziedzinie kapitału społecznego.    

Zobacz więcej: Poznań: miasto z potencjałem biurowym?

Jednak jest to jeden z ośmiu wskaźników będących podstawą do opracowania „Diagnozy społecznej 2015”. W publikacji wzięte zostały pod uwagę m.in. kondycja psychiczna i fizyczna mieszkańców miast, włączając w to poziom szczęścia, zdrowia oraz tzw. dobrostan społeczny (liczba przyjaciół oraz brak poczucia samotności). Wśród wskaźników pojawiły się także czynniki negatywne – patologie czy stres życiowy. Istotnym wskaźnikiem był również poziom cywilizacyjny, który obejmuje: poziom wykształcenia, posiadanie rozwiązań komunikacyjnych (np. telefon komórkowy czy laptop), znajomość języków obcych, a także posiadanie prawa jazdy. W tej kategorii Poznań ulokował się na trzeciej pozycji za Warszawą oraz Rzeszowem.

Stolica Wielkopolski słabo wypadła w przypadku poziomu lokalnego patriotyzmu mieszkańców, czyli stopnia odczuwanego zadowolenia z miejsca zamieszkania. W tym rankingu Poznań zajął dopiero 13 lokatę. Przeszło 60 proc. przebadanych Poznaniaków jest zadowolonych z faktu, iż mieszka w tym mieście. W 2013 r. odsetek ten był o 5 p.p. mniejszy. Równocześnie obniżeniu uległ tzw. wskaźnik dezaprobaty, czyli procent osób, których denerwowały decyzje i działania lokalnych władz. W br. spadł on w Poznaniu do poziomu 6,8 proc.   

Warto dodać, iż dobry ocenę uzyskała także jakość życia w całym regionie. Wśród rodzimych województw Wielkopolska zajęła 3 lokatę po Małopolsce i województwie pomorskim.

 

Tagi: Poznań
Napisz pierwszy komentarz
mantra