HAVRE Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoWOMAK HOLDING logoCOTEX Office Centre logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoTriGranit Corporation logoNowy Styl Group logoEcophon Saint-Gobain logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoTorus logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoSawig Invest Group logoOlivia Business Centre logoBREMA Sp. z.o.o. logoKart Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoEcho Investment logoGhelamco Poland logoFYI Commercial Consulting logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoBusiness House logoUNIMOR Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoDorbud S.A. logoTétris Poland logoCity Space logoHexagon logoSchüco International Polska logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoPorto Office B Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoAgrobex Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logo

Inwestorzy zagraniczni lubią Polskę

Aż 98 proc. zagranicznych podmiotów, które zainwestowały na rodzimym rynku, zrobiłoby to ponownie – takie wnioski płyną z tegorocznej edycji badania zrealizowanego przez PAIiIZ we współpracy z firmą Grant Thornton oraz bankiem HSBC.

Inwestorzy uczestniczący w badaniu mieli za zadanie ocenić potencjał Polski, jako lokalizacji do prowadzenia biznesu. W pięciostopniowej skali, w której jeden oznaczało „bardzo źle”, natomiast 5 – „bardzo dobrze”, zagraniczne podmioty oceniły rodzimy rynek średnio na 3,7 pkt. Jedynie 2 proc. respondentów wskazało na opcję „źle”. Wartość wskaźnika mówiącego o ogólnym klimacie inwestycyjnym jest tym samym najwyższa od 2007 r. W latach 2007-2010 wskaźnik ten przekraczał próg 3 pkt. Z kolei w kolejnych dwóch latach kształtował się na poziomie powyżej 3,5 pkt. Oznacza to, iż ocena prowadzenia biznesu w Polsce zdecydowanie uległa poprawie. 

 

Inwestorzy lubią nas za stabilność gospodarczą i polityczną, za duży i rosnący rynek wewnętrzny –  powiedział prezes PAIiIZ, Sławomir Majman. Najlepszą ocenę Polsce wystawili inwestorzy ze Szwajcarii (na średnio 4 pkt), następnie z Danii, Francji i Holandii (3,8 pkt). Warto dodać, iż żaden podmiot zagraniczny nie przyznał polskiemu rynkowi słabszej oceny niż 3. 

 

Jak podkreśliła Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych w PAIiIZ, 98 proc. przedsiębiorstw, które są zadowolone z ulokowania kapitału w Polsce, to bardzo dobry wynik. Z drugiej strony stanowi to także spore wyzwanie. Zdaniem wiceprezesa PAIiIZ Michała Dąbrowskiego, można mu sprostać poprzez uproszczenie procedur biurokratycznych oraz tworzenie przyjaznego prawa dla przedsiębiorców. W pozostałych obszarach radzimy sobie bardzo dobrze – podkreślił Michał Dąbrowski.

 

Jak pokazuje badanie, znaczącej poprawie uległa jakość rodzimej infrastruktury transportowej. Osiem lat temu czynnik ten był jednym z najgorzej ocenianych aspektów przez zagranicznych inwestorów. Przeprowadzone w ostatnich latach inwestycje w zakresie modernizacji  i rozwoju infrastruktury przekładają się na zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej i konkurencyjności rodzimej gospodarki. Polska jest dziś bardziej atrakcyjnym miejscem do lokowania inwestycji zagranicznych niż była dekadę temu – ocenił Przemysław Polaczek, partner zarządzający w Grant Thornton. Zawdzięcza to m.in. popytowi wewnętrznemu, stabilizacji politycznej i rosnącej dojrzałości instytucjonalnej polskiego państwa – dodał.

 

Badanie mające na celu ocenę klimatu inwestycyjnego w kraju przeprowadzono w dniach 28 września – 16 października br. metodą ankietową na próbie 100 inwestorów zagranicznych z 21 krajów z różnych części świata.

 

Tagi: PAIiIZ
Napisz pierwszy komentarz
mantra