DEVCO Sp. z.o.o. logoNowy Styl Group logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoBREMA Sp. z.o.o. logoOlivia Business Centre logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoSawig Invest Group logoTétris Poland logoTorus logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoHAVRE Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoPartner Capital Group logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoAgrobex Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCity Space logoAluprof S.A. logoKwiaty dla biura logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoSchüco International Polska logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoEcho Investment logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoEcophon Saint-Gobain logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoLobos Nieruchomości logoCOTEX Office Centre logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoBusiness House logoVastint Poland Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoKart Sp. z o.o. logoHexagon logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoFYI Commercial Consulting logoTriGranit Corporation logoWOMAK HOLDING logoArchicom logoGhelamco Poland logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Zaha Hadid nie żyje

Zaha Hadid, portret wykonany przez Brigitte Lacombe
Zaha Hadid, portret wykonany przez Brigitte Lacombe
31 marca br. w wieku 65 lat zmarła słynna architektka Zaha Hadid. Powodem jej nagłej śmierci był zawał serca.

Nie żyje znana na całym świecie architektka Zaha Hadid. Zmarła 31 marca br. we wczesnych godzinach porannych w szpitalu w Miami, gdzie była leczona na zapalenie oskrzeli. Powodem jej nagłej śmierci był zawał serca.

 

Zaha Hadid urodziła się w Bagdadzie w 1950 r. Studiowała matematykę na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie. Swoją przygodę z architekturą rozpoczęła w 1972 r. na Architectural Association w Londynie. Międzynarodową sławę zyskała dzięki pracom teoretycznym tj. The Peak w Hong Kong (1983), Kurfürstendamm w Berlinie (1986) oraz Cardiff Bay Opera House w Walli (1994). Wśród jej najsłynniejszych prac znajdują się m.in. Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Guangzhou Opera House w Chinach, Rosenthal Center for Contemporary Art w Cincinnati (USA), BMW Central Building w Lipsku czy MAXXI – National Museum of the 21st Century Arts w Rzymie. Z kolei jej polskim projektem jest budynek Lilium Tower – wieżowiec, który miał stanąć w warszawskim Śródmieściu na rogu ulicy Chałubińskiego i Alej Jerozolimskich, obok Hotelu Marriott.

 

Zaha Hadid była pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Pritzkera – otrzymała ją w 2004 r. Dwukrotnie została również uhonorowana najbardziej prestiżową nagrodą w Wielkiej Brytanii, RIBA Stirling Prize (za MAXXI w Rzymie oraz Evelyn Grace Academy).

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra