Tętnowski Development Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoLC Corp S.A. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoGhelamco Poland logoSawig Invest Group logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoKart Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoNowy Styl Group logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCity Space logoDEVCO Sp. z.o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoWOMAK HOLDING logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCOTEX Office Centre logoPRO-INVEST S.A. logoEcho Investment logoOlivia Business Centre logoSchüco International Polska logoTorus logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoBREMA Sp. z.o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoDorbud S.A. logoFYI Commercial Consulting logoKwiaty dla biura logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoBusiness House logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoALLCON INVESTMENT logoHexagon logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoAgrobex Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoTétris Poland logoHAVRE Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoPartner Capital Group logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Ponad 105 000 mkw. nowej powierzchni biurowej na rynkach regionalnych

PORF przedstawił dane dotyczące sytuacji na rynku biurowym w 8 głównych miastach regionalnych za I kw. 2016 r. Wynika z nich, iż w tym okresie do użytku oddano ponad 105 000 mkw. powierzchni biurowej.

Polish Office Research Forum (PORF) przedstawił dane dotyczące sytuacji na rynku biurowym w 8 głównych miastach regionalnych (Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Lublinie) za I kw. 2016 r. Wynika z nich, iż w tym okresie do użytku oddano ponad 105 000 mkw. powierzchni biurowej. Najwięcej nowej przestrzeni pojawiło się w Trójmieście (43 200 mkw. w 3 projektach), Krakowie (34 300 mkw. w 4 inwestycjach) i Wrocławiu (16 000 mkw. w 1 projekcie). Z kolei Szczecin, Katowice i Poznań wzbogaciły się łącznie o 11 600 mkw. powierzchni. Pod koniec I kw. br. całkowite zasoby nowoczesnej przestrzeni biurowej w analizowanych miastach regionalnych przekroczyły próg 3 500 000 mkw. Najwięcej powierzchni niezmiennie znajduje się odpowiednio w Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście.

 

W I kw. br. w miastach regionalnych podpisano umowy najmu łącznie na niemal 108 000 mkw. Największą aktywność najemców odnotowano w Krakowie, gdzie wynajęto 39 400 mkw. powierzchni biurowej. Wśród największych transakcji zawartych w I kwartale znajduje się renegocjacja umowy Credit Suisse w Grunwaldzki Center we Wrocławiu, umowa typu pre-let zawarta przez Aon w Enterprise Park w Krakowie, a także umowa pre-let podpisana przez Rockwell Automation w A4 Business Park w Katowicach.

 

Pod koniec I kw. br. na rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz pozostawało ok. 378 000 mkw. W tym okresie najwyższy współczynnik pustostanów zanotowano w Szczecinie (18,3 proc.), a najniższy w Krakowie (5,7 proc.). W innych analizowanych miastach wskaźnik ten wyniósł 7,3 proc. we Wrocławiu, 7,7 proc. w Łodzi, 9,8 proc. w Lublinie, 14 proc. w Trójmieście, 14,4 proc. w Poznaniu, 17,4 proc. w Katowicach.
 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra