Ocean Plaza Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoSawig Invest Group logoKart Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoArchicom logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoHAVRE Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoCity Space logoOlivia Business Centre logoBusiness House logoFYI Commercial Consulting logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoSchüco International Polska logoTorus logoGhelamco Poland logoAgrobex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCOTEX Office Centre logoKwiaty dla biura logoTriGranit Corporation logoDorbud S.A. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoEcophon Saint-Gobain logoBREMA Sp. z.o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoPartner Capital Group logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoEcho Investment logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTétris Poland logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoUNIMOR Development S.A. logoWOMAK HOLDING logoLobos Nieruchomości logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoDEVCO Sp. z.o.o. logoHexagon logoINTERBIURO logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

PKP SA chce czerpać długoterminowe zyski z nieruchomości

PKP chce czerpać długoterminowe zyski z nieruchomości. (fot. pixabay.com)
PKP chce czerpać długoterminowe zyski z nieruchomości. (fot. pixabay.com)
PKP pracuje nad nową strategią w obszarze nieruchomości. Spółka chce czerpać z nich długoterminowe zyski, którymi poprzez fundusze REIT podzieli się z inwestorami.

Nowa strategia zakłada, że najbardziej istotne budynki i grunty zostaną w rękach PKP. To one mają pozwolić spółce na osiągnięcie długoterminowych zysków poprzez realizowane na nich przedsięwzięcia. 

Jesteśmy jednym z największych posiadaczy nieruchomości w Polsce. W ostatnich latach działania strategiczne skupiały się tylko na tym, żeby te nieruchomości szybko i drogo sprzedawać. My natomiast nie chcemy, by sprzedaż była celem samym w sobie, ale jednym z narzędzi optymalizowania zarządzania naszym majątkiem. Mamy grunty o dużym potencjale inwestycyjnym i z nich właśnie chcemy czerpać długofalowe zyski – mówi agencji Newseria Biznes Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu PKP SA.

Z tego powodu spółka celowa Xcity Investment wstrzymała chwilowo transakcje odbywające się w segmencie projektów deweloperskich. W swoim portfelu PKP SA posiada ponad 100 tys. nieruchomości, z których ok. 30 proc. posiada potencjał inwestycyjny. Nie są to jedynie dworce i tereny przy torach kolejowych. Wśród nieruchomości należących do PKP SA są także lokalizacje znajdujące się w centrach miast. Scenariusze zagospodarowania dla każdej z nieruchomości będą rozpatrywane osobno. Spółka zamierza sprzedać część zbędnych gruntów oraz zainwestować w te, które powsiadają potencjał. PKP SA chce poszerzyć swój model wykonywania projektów deweloperskich. Atrakcyjne grunty spółka chce przeznaczyć np. na rządowy projekt Mieszkanie Plus.

Rozszerzenie filozofii inwestowania polega na tym, że dotychczas wchodziliśmy w projekt wspólnie z deweloperem i później wspólnie z projektu wychodziliśmy. Natomiast zachowanie udziału w nieruchomości, która powstaje w ramach projektu, jest działaniem bardziej długofalowym i perspektywicznym – wyjaśnia  agencji Newseria Biznes Jarosław Kołodziejczyk.

Spółka pragnie także wykorzystać możliwości wynikające z funduszy REIT (Real Estate Investment Trust). Obecnie trwają prace nad wdrożeniem tej formy pośredniego inwestowania w nieruchomości do polskiego prawa. Fundusze REIT pozwoliłyby inwestorom czerpać profity z nieruchomości należących do PKP. 

 

Tagi: PKP S.A.
Napisz pierwszy komentarz
mantra