Partner Capital Group logoHAVRE Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoGhelamco Poland logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoTorus logoArchicom logoTriGranit Corporation logoPorto Office B Sp. z o.o. logoTétris Poland logoCOTEX Office Centre logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoINTERBIURO logoHexagon logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoUNIMOR Development S.A. logoEcophon Saint-Gobain logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoFYI Commercial Consulting logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoBusiness House logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoLobos Nieruchomości logoEcho Investment logoPRO-INVEST S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoOlivia Business Centre logoBREMA Sp. z.o.o. logoNowy Styl Group logoALLCON INVESTMENT logoAluprof S.A. logoKwiaty dla biura logoLC Corp S.A. logoSawig Invest Group logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoCity Space logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Więcej za godzinę

Od 2017 r. minimalna płaca godzinowa nie może być niższa niż 12 zł. (fot.pixabay.com)
Od 2017 r. minimalna płaca godzinowa nie może być niższa niż 12 zł. (fot.pixabay.com)
Od 2017 r. minimalna płaca godzinowa nie może być niższa niż 12 zł za godzinę pracy. Za wynagrodzenia niższe niż obowiązująca minimalna stawka będzie grozić grzywna.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o minimalnej stawce za godzinę pracy. Wyniesie ona 12 zł i będzie waloryzowana co roku. Po waloryzacji wyniesie ok. 13 zł, a za wypłacenie wynagrodzenia niższego od obowiązującej stawki minimalnej będzie grozić grzywna wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie będzie też waloryzowana minimalna stawka za godzinę. Ustawa nie przewiduje wliczania do wynagrodzenia dodatku za pracę w porze nocnej. Stawka godzinowa ma obejmować osoby zatrudnione na umowach zleceniach oraz samozatrudnionych, którzy świadczą jednoosobowo usługi dla firm. Minimalna stawka ma znaleźć zastosowanie we wszystkich umowach niezależnie od sposobu ustalanie wynagrodzenia (wg stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej itp.).

Wynagrodzenie ma być wypłacana co najmniej raz w miesiącu w formie pieniężnej. Z zasady godzinowego minimalnego wynagrodzenia wyłączone będą m.in. rodzinne domy pomocy, czy umowy cywilnoprawne przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Spod obowiązywania minimalnej stawki wyłączeni będą również zleceniobiorcy, którzy samodzielnie ustalają miejsce i czas realizacji zadań, a ich wynagrodzenie zależy od rezultatu.

Podwyższanie stawki będzie odbywać się w konsultacji z Radą Dialogu Społecznego w ramach negocjacji związanych ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę na etat i stawki godzinowej.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra