Grupa kapitałowa DL Invest Group logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoKart Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoNowy Styl Group logoTorus logoTétris Poland logoAluprof S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoEcophon Saint-Gobain logoPRO-INVEST S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoBusiness House logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCOTEX Office Centre logoSchüco International Polska logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoBREMA Sp. z.o.o. logoOlivia Business Centre logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoWOMAK HOLDING logoPartner Capital Group logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoCity Space logoEcho Investment logoFYI Commercial Consulting logoHexagon logoLC Corp S.A. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoALLCON INVESTMENT logoArchicom logoKwiaty dla biura logoSawig Invest Group logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoUNIMOR Development S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPorto Office B Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Nauka biznesu

Wielu młodych ma problem ze znalezieniem pracy ze względu na luki kompetencyjne, Pomóc ma im współpraca uczelni z pracodawcami. (fot.pixabay.com)
Wielu młodych ma problem ze znalezieniem pracy ze względu na luki kompetencyjne, Pomóc ma im współpraca uczelni z pracodawcami. (fot.pixabay.com)
Pracodawcy dostrzegają problem młodych bezrobotnych, którym znalezienie pracy utrudniają luki kompetencyjne. Aby poprawić ich sytuację zaczynają współpracę z uczelniami.

Młodych bezrobotnych jest w Polsce ok. 1,5 mln. Niektórym znalezienie pracy utrudniają braki w kompetencjach. Pracodawcy widząc ten problem postanowili nawiązać współpracę z uczelniami. Do wejścia na rynek pracy studentów skutecznie przygotowują np. praktyki w międzynarodowych korporacjach.

W Niemczech współpraca pracodawców z uczelniami wyższymi jest ścisła i efektywna. W Polsce mamy w tej kwestii wiele do nadrobienia, ale idziemy w dobrym kierunku. Gra jest warta świeczki: redukcja bezrobocia wśród młodych mogłaby podnieść PKB nawet o 3 proc. – mówi serwisowi infoWire.pl Jakub Bejnarowicz, szef CIMA w Europie Środkowo-Wschodniej.

To ze strony pracodawców najczęściej wypływa inicjatywa współpracy. Jest to bowiem dla nich szansa na wykształcenie potencjalnych pracowników. Współdziałanie z uczelnią daje im także możliwość „wyłowienia” najbardziej utalentowanych studentów. Uniwersytety również mogą skorzystać na współpracy, ponieważ oferując interesujące praktyki zwiększają swoją swoją konkurencyjność na rynku uczelni wyższych. Ze współdziałania uczelni z pracodawcami wynikają korzyści dla studenta, który otrzymuje szansę na powiększenie swojej wiedzy i umiejętności.

Jak informuje serwis infoWire.pl obecnie z biznesem współpracuje blisko połowa polskich uczelni ekonomicznych. Niestety tylko te najlepsze z nich mają kontakt z kilkunastoma firmami z różnych branż. Śladem uczelni ekonomicznych podążają też uniwersytety z innymi kierunkami, ponieważ wiedza biznesowa przydatna jest przedstawicielom różnych branż. Zajęcia z przedstawicielami firm często prowadzone są w formie warsztatów, na których studenci rozwiązują rzeczywiste problemy biznesowe. Uczą się oni np. sztuki prezentacji czy pracy w grupie. Są to często wymagane kompetencje, których niejednokrotnie brakuje młodym ludziom na rynku pracy.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Ecophon
mantra