Porto Office B Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoLobos Nieruchomości logoArchicom logoPRO-INVEST S.A. logoEcho Investment logoAluprof S.A. logoHexagon logoUNIMOR Development S.A. logoTorus logoHAVRE Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoWOMAK HOLDING logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoSawig Invest Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoTétris Poland logoALLCON INVESTMENT logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoNowy Styl Group logoBusiness House logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoBREMA Sp. z.o.o. logoKart Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPartner Capital Group logoDorbud S.A. logoLC Corp S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoCOTEX Office Centre logoTriGranit Corporation logoINTERBIURO logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCity Space logoOmnitech Sp. z o.o. logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Łódzki rynek biurowy jest na „fali wznoszącej”

Przykładem łódzkiego biurowca jest obiekt Kopcińskiego 79 (wizualizacja)
Przykładem łódzkiego biurowca jest obiekt Kopcińskiego 79 (wizualizacja)
Colliers International podsumował rynek biurowy w Łodzi. Z publikacji wynika, że podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Łodzi wynosi 350 000 mkw., a najemcy na koniec III kw. br. do swojej dyspozycji mają 67 nowoczesnych budynków.

Popyt na powierzchnię biurową od początku 2016 r. wyniósł 30 000 mkw. Ponad połowa z umów podpisanych w obecnym roku to nowe transakcje. Warto zauważyć, że poprzedni rok zakończył się z rekordowym poziomem wynajmu 63 500 mkw. 

 

Widać, że Łódź jest na „fali wznoszącej”. Od kilku lat obserwujemy ożywienie po stronie zarówno popytu jak i podaży powierzchni biurowych. Poprawa wizerunku Łodzi dzięki udanym inwestycjom miejskim i regionalnym, w połączeniu z dużym potencjałem ludzkim i świetnym położeniem przynoszą efekty w postaci nowych inwestorów, także w sektorze biurowym — mówi Marcin Włodarczyk, dyrektor regionalny Colliers International w Łodzi. 

 

Specjaliści Colliers International zauważają, że charakterystyczną cechą łódzkiego rynku biurowego jest stosunkowo wysoki udział projektów postindustrialnych dostosowanych do nowoczesnych standardów biurowych. 

 

Niemal 90 proc. istniejącej podaży zlokalizowanej jest w centralnej części miasta, wzdłuż korytarza Zachód-Wschód. Pozostała część powierzchni biurowej znajduje się poza Śródmieściem, w północno-zachodniej części miasta oraz w strefie południowo-wschodniej.

 

Pomimo dużej ilości powierzchni dostarczonej na łódzki rynek w ciągu ostatnich pięciu lat, czyli 115 000 mkw. stopa pustostanów utrzymuje się tu poniżej 10 proc.  

 

Łódzki rynek biurowy w porównaniu do pozostałych miast regionalnych nadal oferuje konkurencyjne warunki najmu. Wywoławcze czynsze w starszych budynkach osiągają poziom 8-11 EUR/ mkw/miesiąc, a w nowych projektach kształtują się na poziomie 12-13,5 EUR/mkw/miesiąc.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra