Hexagon logoTriGranit Corporation logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoWOMAK HOLDING logoOlivia Business Centre logoLobos Nieruchomości logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoKart Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoFYI Commercial Consulting logoHAVRE Sp. z o.o. logoCity Space logoCOTEX Office Centre logoEcophon Saint-Gobain logoVastint Poland Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoAluprof S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoArchicom logoTorus logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKwiaty dla biura logoBusiness House logoSchüco International Polska logoDEVCO Sp. z.o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoTétris Poland logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoEcho Investment logoNowy Styl Group logoPorto Office B Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoPRO-INVEST S.A. logoGhelamco Poland logoINTERBIURO logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoAgrobex Sp. z o.o. logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Złotówka za lokal dla firmy

(fot. pixabay.com)
(fot. pixabay.com)
W Bydgoszczy rusza program, który adresowany jest do początkujących przedsiębiorców. Pozwoli on na wynajęcie lokalu przeznaczonego na firmę za symboliczną złotówkę.

Program „Lokal na start” adresowany jest głównie do osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Początkujący przedsiębiorcy otrzymają dzięki niemu wsparcie w postaci udostępnienia lokali przez pierwsze 2 lata od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej za symboliczną kwotę tj. 1 zł/mkw. powierzchni lokalu. To pozwoli im zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na inne potrzeby związane z prowadzeniem firmy, takie jak np. promocja, reklama czy wyposażenie lokalu. 

 

W czwartek 27 października prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podpisał zarządzenie wprowadzające program. W Bydgoszczy mamy zaledwie 4,9 proc. bezrobocia, ale zależy nam także na nowych firmach. Liczę, że program zmotywuje tych, którzy wahają się czy rozpocząć działalność gospodarczą, która początkowo jest zawsze obciążona dużymi kosztami. Dzięki lokalowi za złotówkę te koszty się zmniejszą. Dodatkową korzyścią jest zagospodarowanie miejskich lokali – mówi prezydent Rafał Bruski.

 

Program „Lokal na start” może również korzystnie wpłynąć na wizerunek miasta. Pozwoli on na zagospodarowanie pustostanów. Z kolei prowadzenie działalności biznesowej w dotychczas nieużytkowanych miejscach to sposób na ożywienie danego obszaru miasta. Wg założeń program pozwoli także na oszczędności. Administracja Domów Miejskich musi bowiem utrzymywać lokale, na wynajęcie których nie ma chętnych, a symboliczna opłata za wynajem zachęci do zagospodarowania tych właśnie miejsc przez firmy. Program może także wpłynąć na wzrost liczby firm otwieranych w Bydgoszczy. 

 

Jak działać będzie program w praktyce? Umowy na dzierżawę lokalu będą podpisywane na czas określony, maksymalnie na 3 lata z możliwością miesięcznego wypowiedzenia umowy. Zgodnie z umową, czynsz wynosić będzie 10 zł za metr kwadratowy powierzchni lokalu. Z tym, że przez pierwsze 24 miesiące od rozpoczęcia działalności gospodarczej, wynajmujący otrzyma bonifikatę w kwocie 9 zł/metr kwadr. Po wspomnianej zniżce, czynsz wynosić będzie właśnie symboliczną złotówkę. Po dwóch latach od rozpoczęcia działalności, prawo do bonifikaty wygasa, a czynsz wynosić będzie 10 zł/metr kwadr. Ze zniżek, które oferuje program mogą korzystać przedsiębiorcy będących na tzw. „małym ZUS-ie”, czyli w okresie pierwszych dwóch lat od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Programem mają zostać objęte lokale, na które dwukrotnie w ramach przetargu nie znalazł się chętny najemca.

 

Tagi: Bydgoszcz
Napisz pierwszy komentarz
mantra