Nowy Styl Group logoTétris Poland logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoTork logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoAgrobex Sp. z o.o. logoPodium Investment logoCOTEX Office Centre logoCHB14 logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoGTV Lighting logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTERBIURO logoOlivia Business Centre logoOnyx Business Point logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDuda Development logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoCity Space logoUNIMOR Development S.A. logoLC Corp S.A. logoAluprof S.A. logoTorus logoFYI Commercial Consulting logoPorto Office B Sp. z o.o. logoEkodom Deweloper logoKontor logoDEVCO Sp. z.o.o. logoEcho Investment logoArchicom logoSpectra Development logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSchüco International Polska logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoHAVRE Sp. z o.o. logoBusiness House logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Jak rośliny wpływają na nasze samopoczucie?

|
Centralnym punktem Kalwaryjskiej 33 będzie zielone drzewo rozpościerające się przez wszystkie kondygnacje obiektu. (wizualizacja)
Środowisko pracy jest jednym z wielu czynników wpływających na funkcjonowanie psychologiczne pracowników. Wśród aspektów otoczenia fizycznego wyróżnia się znaczenie dostępu do natury. Warto zastanowić się jak wpływa ono na samopoczucie i produktywność ludzi.

Sposoby na zapewnienie pracownikowi „kontaktu z naturą”

Kontakt z naturą w biurach realizowany może być na wiele sposobów. Pierwszym jest widok z okna pomieszczenia, w którym przebywają pracownicy. Jak zauważa psycholog społeczny dr Jarosław Kulbat: gdy widać park, kontakt z naturą jest zachowany, gdy widać fasadę kamienicy po drugiej stronie ulicy – kontaktu brak. Drugim sposobem są wszelkie strefy zielone zaaranżowane na zewnątrz, bądź wewnątrz obiektu biurowego (więcej informacji na temat stref zielonych w biurowcach znajduje się w artykule: Świat roślin w biurowcu). Na kontakt z naturą pozwalają także wszelkie rośliny doniczkowe znajdujące się w różnych miejscach budynku. Można osiągną go też w nieco sztuczny sposób, tj. za pomocą zdjęć i obrazów. Rośliny mogą przecież pojawiać się na fototapetach, obrazach wiszących na ścianach biura czy choćby na tapetach monitorów komputerowych. 

Jak rośliny w biurze wpływają na pracownika?

W artykule „Znaczenie widoku z okna albo flower power” dr Jarosław Kulbat stwierdza, że (…) wpływ obecności roślin w biurze na produktywność pracowników może zależeć od specyfiki wykonywanych przez nich zadań. Z przytoczonych przez niego badań wynika, że potrafią one negatywnie wpływać na proste i monotonne zadania wymagające koncentracji. Wpływ natury jest jednak zupełnie odwrotny jeśli chodzi o prace wymagające kreatywności. Zależność tę wykazało m.in. badanie Seiji Shibata i Naoto Suzuki z 2004 r. W rogu pokoju (z zasłoniętym oknem) w zależności od warunków eksperymentalnych stawiana była wysoka na 1,5 m roślina lub stojak na czasopisma. Natomiast w warunkach kontrolnych róg pokoju pozostawał pusty. Badane osoby zostały poproszone o stworzenie w ciągu 10 minut listy słów powiązanych z przymiotnikami zaproponowanymi przez eksperymentatora. Miarą była liczba słów na przygotowanej przez nich liście. Badanie wykazało, że obecność roślin wpłynęła na wzrost poziomu wykonania zadania wymagającego kreatywności.

"Zielona ściana" w biurowcu Kalwaryjska 33 (wizualizacja).

Dlaczego rośliny wpływają na produktywność?

Jedno z wyjaśnień wpływu roślin na poznawcze funkcjonowanie człowieka nawiązuje do specyfiki funkcjonowania uwagi. Podejście to opiera się na założeniu, że elementy natury (drzewa za oknem, rośliny w doniczkach, etc) absorbują część uwagi, czy tego chcemy, czy nie – wyjaśnia dr Jarosław Kulbat. Człowiek musi zatem podzielić swoją uwagę pomiędzy przyciągające ją obiekty a pracę. To właśnie dlatego obecność roślin w biurze może negatywnie wpłynąć na realizację zadań opartych na skupieniu. Z kolei zupełnie inaczej natura działa na wykonywanie zadań kreatywnych, ponieważ obecność roślin działa na podwyższenie nastroju. Poprawa nastroju z kolei może prowadzić do wzrostu kreatywności – twierdzi dr dr Jarosław Kulbat. 

Oddziaływanie roślin na samopoczucie

Jak już zostało to wspomniane rośliny oddziałują na nasze samopoczucie. Efekty tego wpływu opisywane są w literaturze psychologicznej, ale jak zauważa dr Jarosław Kulbat sami możemy je w prosty sposób zauważyć. Jak? Czasem wystarczy podarować kwiaty bliskiej osobie, by zauważyć pocieszającą moc roślin. Takie sytuacje nie są obce wielu z nas ale jak oddziaływanie natury kształtuje samopoczucie pracownika? W odniesieniu do miejsca pracy ludzie, którzy przebywają w pomieszczeniach z oknami, które pozwalają na kontakt z naturą, są bardziej cierpliwi, mniej sfrustrowani, wolniej się męczą i okazują większy entuzjazm w pracy. W konsekwencji, za sprawą psychosomatycznej etiologii niektórych chorób, ludzie, którzy w pracy czują się lepiej, mniej chorują. A gdy już zachorują, łatwiej znoszą objawy chorobowe i szybciej wracają do zdrowia – tłumaczy dr Jarosław Kulbat. 

  • 1
  • 2
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Papryczka :
Artykuł bardzo ciekawy, o równie ciekawych inicjatywach. Niestety, dla zwykłego polskiego pracownika, temat jest jeszcze bardzo odległy, a szkoda, bo być może taki pracownik miałby zupełnie inne podejście do swojej pracy.
28 września 2016 14:44
Archicom - City Forum
mantra