Biurowce, które żyją po godzinach

|
Kluczowym elementem Browarów Warszawskich będą ogólnodostępne przestrzenie - wizualizacja
Dawniej biurowe dzielnice w dni wolne od pracy oraz wieczorami pustoszały, a dziś coraz częściej tętnią życiem. Powodem tych zmian nie są nadgodziny pracowników, lecz tworzenie obszarów o zróżnicowanych funkcjach w zgodzie z nurtem Nowego Urbanizmu.

 

Współcześni deweloperzy coraz częściej angażują się w życie lokalnej społeczności organizując różne wydarzenia i przygotowując obok biurowców otwarte place miejskie. W zeszłym roku w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich za najlepiej zaprojektowaną przestrzeń publiczną w Polsce został uznany Plac Europejski przy kompleksie biurowym Warsaw Spire. Pozwala on odpocząć mieszkańcom Warszawy oraz posiada również bogaty program funkcjonalny. Po północnej stronie placu powstał Art Walk – nowoczesna galeria wystawowa, dzięki której pracownicy kompleksu i mieszkańcy mogą obcować ze sztuką o każdej porze dnia. Charakter placu dopełniają także restauracje i kawiarnie. Jest to też miejsce, w którym organizowane są różne wydarzenia. Tego typu działania również przyczyniają się do tego, że okolice biurowców nie pustoszeją w momencie, gdy ich pracownicy zakończą pracę.

Nowy Urbanizm stawia również na rewitalizację historycznych centrów miast. Działania tego typu pozwalają bowiem na „odzyskanie” budynków o dobrej lokalizacji, które niejednokrotnie stanowią cenne dziedzictwo miast. Jak czytamy w Karcie Nowej Urbanistyki1: „Ochrona i renowacja budowli historycznych, dzielnic i krajobrazu potwierdza ciągłość i ewolucję społeczności miejskiej”. W Polsce coraz częściej możemy zauważyć działania deweloperów, które mają przyczynić się do rewitalizacji historycznych obiektów. Przykładem projektu, który dąży do przywrócenia naturalnej ciągłości rozwoju miasta jest wspomniana wcześniej inwestycja Browary Warszawskie. Z modernizacji obiektów do współczesnych celów słynie też Łódź. Charakterystyczną cechą tego rynku jest bowiem wysoki udział projektów postindustrialnych, które zostały dostosowane do nowoczesnych standardów biurowych. Przykładem takiego obiektu jest Centrum Biznesowe Kopcińskiego. Budynek ten zbliżał się już do „śmierci technicznej”, ale dzięki staraniom inwestora (firmy HAMMERMED Nieruchomości) udało się go odrestaurować. Dziś zamiast starej fabryki Łodzianie mogą podziwiać biurowiec oferujący nowoczesną przestrzeń dla biznesu. Podobne przykłady można znaleźć także w innych miastach Polski. W zeszłym roku w Gdańsku zakończyła się np. przebudowa biurowca C200 Office. Jest to przykład rewitalizacji budynku, który przez wiele lat służył Stoczni Północnej. W ubiegłym roku został również oddany do użytku biurowiec ZEFIR, którego modernizacja wpisuje się w przyjęte przez władze Gdańska założenia rewitalizacyjne dla obszaru Starego Przedmieścia.

 

Współczesne biurowce coraz częściej stanowią część wielofunkcyjnych dzielnic, które odwiedzane są przez mieszkańców przez całą dobę. W dzielnicach tych ludzie mogą bowiem załatwić wiele spraw codziennych, spotkać się ze znajomymi czy zrelaksować się na ogólnodostępnych placach miejskich. Same biurowce również bywają otwarte na mieszkańców, chociażby poprzez znajdujące się w nich restauracje czy punkty mieszkaniowe. Takie podejście jest zgodne z koncepcją Nowego Urbanizmu, która traktuje miasto jako przestrzeń przyjazną dla mieszkańców i jest odejściem od silnego podziału miasta ze względu na funkcje (podział na osobne dzielnice mieszkaniowe, przemysłowe, biurowe itd.). 

 


1  Karta Nowej Urbanistyki (http://www.mau.com.pl/pdf/karta.pdf)

  • 1
  • 2

5.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra