PGE Narodowy

Polski Ład – zmiany w naliczaniu podatku weszły w życie

Wraz z początkiem 2022 roku moc prawną zyskały nowelizacje, będące częścią projektu o nazwie Polski Ład. Zmiany w naliczaniu podatku obejmą m.in. skalę podatkową, kwotę zmniejszającą podatek oraz wprowadzenie ulgi dla klasy średniej.

Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, czy nowe przepisy będą miały wpływ na Twoje wynagrodzenie. W wielu przypadkach wynagrodzenie będzie wyższe, niestety jednak w przypadku osób, które zarabiają więcej, kwota wynagrodzenia do wypłaty zostanie obniżona. Sprawdź więcej w poniższym artykule. 

 

Polski Ład – zmiany w naliczaniu podatku objęły skalę podatkową

Jedną z najważniejszych nowelizacji, jaką przynosi projekt Polskiego Ładu, jest zmiana skali podatkowej, poprzez podniesienie dotychczasowego progu podatkowego. Obowiązująca do tej pory stawka w wysokości 17 proc. była stosowana do podstawy w wysokości do 85 528 zł – od kwoty pobierano 17 proc. podatku (do 14 539,76 zł), pomniejszanego o kwotę zmniejszającą. Nadwyżkę od tej kwoty rozliczano za pomocą stawki 32 proc.

Od 2022 roku podstawa obliczenia podatku będzie wynosić 120 000 zł. Podatek wyniesie 17%, lecz obniży go kwota zmniejszająca w wysokości 5 100 zł. Analogicznie do wcześniejszego modelu, w przypadku wyższych zarobków, podatek ponad nowy próg wyniesie 17 proc. (15 300 zł) i 32 proc. od wartości powyżej tego pułapu.

 

Co przynosi Polski Ład – zmiany w naliczaniu podatku a nowa kwota wolna

Wśród nowości warto podkreślić również podniesioną stałą kwotę zmniejszającą podatek, będącej bezpośrednim efektem nowej kwoty wolnej od podatku. Wynosi ona teraz 30 000 PLN, co przekłada się na 5 100 zł zmniejszenia podatku (17 proc. z kwoty wolnej). Dla pracodawców szczególnie istotne są zmiany w naliczaniu comiesięcznych zaliczek podatkowych, związane z likwidacją uzależnienia kwoty zmniejszającej podatek od narastającego dochodu pracownika.

Poprzednia kwota zmniejszająca wynosiła od 0 do 1360 zł i była związana z wysokością rocznego dochodu – aktualnie przyjmie ona stałą wartość 5 100 zł, co oznacza zmniejszenie miesięcznej zaliczki na podatek o 425 zł (1/12 z 5 100 zł).

 

Koniec z odliczaniem składki zdrowotnej

Zwiększenie kwoty wolnej to niejedyna nowość, jaką wprowadza Polski Ład. Zmiany w naliczaniu podatku obejmują również składkę zdrowotną. Obecnie wynosi ona 9 proc., lecz z podatku odlicza się 7,75 proc. podstawy opodatkowania. Nowe przepisy odbierają możliwość odliczenia składki.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zyskać 328,78 zł. Według aktualnie obowiązujących przepisów przedsiębiorcy płacą składkę zdrowotną w stałej kwocie, niezależnie od kwoty dochodu – 381,81 zł miesięcznie, z tego 328,78 zł odliczają od podatku.

 

Jak działa nowa ulga dla klasy średniej?

W nowelizacji przepisów pojawiły się również ulgi, które mają złagodzić części osób zmiany dochodów, wywołane przez Polski Ład. Zmiany w naliczeniu podatku przyjęły formę ulgi dla klasy średniej, skierowanej do osób, których roczne dochody mieszczą się w przedziale od 68 412 do 133 692 zł.

Ulgę można stosować w sytuacji, gdy źródłem wynagrodzenia jest stosunek pracy, a otrzymywane miesięcznie przychody wynoszą od 5 701 do 11 141 zł. Należy mieć jednak na uwadze, że algorytm odpowiadający za wyliczenie wysokości ulgi jest dość złożony. W przypadku przychodów pomiędzy 5 701 a 8 549 zł, ulga wynosi [(przychód x 6,68 proc.) – 380,50 zł] / 0,17. Przy przychodach w zakresie 8 549,01 – 11 141 zł, oblicza się ją wzorem [przychód x (–7,35 proc.)] + 819,08 zł.

Ponieważ ulga dla klasy średniej znajduje zastosowanie tylko w przypadku przychodów wynikających ze stosunku pracy, nie może zostać uwzględniona przy zasiłkach chorobowych, rodzicielskich czy macierzyńskich oraz w przypadku świadczenia pracy w oparciu o umowę o dzieło bądź zlecenia. Ulga dla klasy średniej obniża podstawę opodatkowania, obniżając przychód o koszty jego uzyskania, składki na ubezpieczenia społeczne (pokrywane przez osobę ubezpieczoną) oraz ulgę dla klasy średniej, wyliczoną w oparciu o powyższy wzór. Rezultatem wyliczeń będzie podstawa opodatkowania, zaokrąglona do 1 zł.

 

Chcesz rozeznać się w nowych przepisach? Postaw na system Teta

Prowadzisz przedsiębiorstwo i chciałbyś upewnić się, że Twoje wewnętrzne procesy kadrowo-płacowe odzwierciedlają wymogi, stawiane przez Polski Ład? Zmiany w naliczaniu podatku uwzględnia oprogramowanie Unit4 Teta, o czym można przeczytać w artykule teta.unit4.com/pl/aktualnosci/polski-lad-zmiany-w-naliczaniu-podatku-pdof oraz sprawdzić nowoczesny system HR & Payroll, który dba o prowadzenie dokumentacji zgodnie z obowiązującym prawem. Poznaj pełną listę funkcjonalności systemu TETA i wejdź w 2022 rok z niezawodnym oprogramowaniem dla firmy, które pomoże zaoszczędzić cenne roboczogodziny.

 

Nadaj nowy rytm administracji kadrowej

Obsługuj sprawnie najważniejsze procesy kadrowe z Teta HR, naliczaj pensje pracowników i łatwo rozliczaj się z instytucjami.

  • Pracuj na rozwiązaniu zgodnym z aktualnymi przepisami
  • Skróć czas obsługi pracowników
  • Wybierz system przyjazny dla użytkownika

 

Źródło: teta.unit4.com/pl - Producent oprogramowania HR i ERP dla Firm


0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 2
luiza :
A daj spokój dobrze, że są szkolenia z tych nowych zmian wprowadzanych np. w ADN akademii
24 sierpnia 2023 10:53
nowylad :
nowy ład będzie, będzie lepiej mówili...
21 stycznia 2022 13:21