Tork

Trójmiasto: Co piąty biurowiec odporny na awarię prądu

Gdański kompleks spełni oczekiwania najwybredniejszych najemców, którzy cenią sobie bezpieczeństwo energetyczne.
Gdański kompleks spełni oczekiwania najwybredniejszych najemców, którzy cenią sobie bezpieczeństwo energetyczne.
Okazuje się, że w dobie nowoczesnych technologii, ciągle rosnącego zapotrzebowania na energię niewiele biurowców oferuje bezpieczeństwo energetyczne swoim najemcom. Inaczej do tego problemu podchodzi deweloper gdańskiej Alchemii.

Bezpieczeństwo energetyczne swoim najemcom będzie gwarantować gdańska Alchemia. Dwa biurowce w I etapie inwestycji, będą posiadać dwa własne transformatory i dwie niezależne linie dla każdego z nich. System tworzony w Alchemii w razie awarii nie tylko zapewni zasilanie z drugiej linii, czy własną produkcję energii, ale umożliwi też częściowe uzupełnianie mocy przez agregat.

W Alchemii, po fazie testowej możliwa będzie pełna synchronizacja pracy zewnętrznego źródła energii z tą produkowaną przez agregat, a najemca w żaden sposób tego nie odczuje – komentuje Roman Sokołowski, główny inżynier w firmie Torus, będącej deweloperem Alchemii.

W obecnej rzeczywistości awaria zasilania niewątpliwie dla wszystkich stanowi ogromny problem. Szczególnie dla przedsiębiorców przerwy w dostawie zasilania to bardzo kosztowny hamulec ich działalności. Niewielu jednak  deweloperów jest w stanie (chce) zapewnić bezpieczeństwo energetyczne swoim najemcom. Inwestycja  w drogie i zaawansowane systemy jest jednak nieunikniona, bowiem najemcy coraz częściej dopytują o tego rodzaju zabezpieczenie ich działalności.

- Deweloperzy z uwagi na wysokie koszty nie zawsze decydują się w początkowej fazie na inwestycje w generator, dodatkowe przyłącze i UPS-y (red. zasilacze awaryjne). Temat bezpieczeństwa energetycznego wraca jednak jak bumerang i prędzej czy później deweloper decyduje się m.in. na dwustronne zasilanie, oczywiście jeśli  taką możliwość daje mu dostawca energii - mówi Mariusz Wiśniewski, starszy negocjator z biura CBRE w Gdańsku. - Dzisiaj m.in. dwustronne zasilanie rozstrzyga ostatecznie czy mamy do czynienia z czystą klasą A czy też nie. W Trójmieście jak dotychczas tylko dwa kompleksy zainwestowały w dwustronne zasilanie i generatory odpowiedniej mocy – jest to Arkońska Business Park firmy Torus i Łużycka Office Park firmy Allcon. Następnym będzie kolejny projekt firmy Torus - Alchemia – dodaje Mariusz Wiśniewski z CBRE.

Są branże w szczególny sposób uzależnione od stałego dopływu zasilania. Nowoczesne technologie, usługi IT, czy centra outsourcingowe (BPO) wraz z brakiem prądu notują poważne straty.

- Bezpieczeństwo energetyczne to kluczowa dla nas sprawa. Pracujemy w rozproszonym środowisku IT i znaczna część potrzebnych do produkcji rzeczy znajduje się na zewnętrznych serwerach. Jednak brak prądu, nawet krótkotrwały, oznaczałby przestój biura, a co za tym idzie wymierne straty. Wahania prądu mogłyby też spowodować uszkodzenia lokalnej infrastruktury IT prowadząc do całkowitego zatrzymania produkcji.  Dlatego właśnie bezpieczeństwo energetyczne było dla nas jednym z kluczowych czynników wyboru lokalizacji – przyznaje Jakub Sienkiewicz z firmy Jeppesen a Boeing Company, mającej siedzibę w Arkońska Business Park w Gdańsku.


0.0
Tagi: Torus Alchemia
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra