Wmurowano kamień węgielny pod Browar Lubicz

Wizualizacja Pałacu Goetzów
Wizualizacja części komercyjnej kompleksu
W Browarze Lubicz w Krakowie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.

W Browarze Lubicz odbyła się oficjalna uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Wśród gości znaleźli się m.in. Monika Piątkowska, Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej, Jan Janczykowski, Wojewódzki Konserwator Zabytków, Alun Jones, Prezes Zarządu Balmoral Properties oraz Witold Poznański, przedstawiciel Generalnego Wykonawcy firmy PORR Polska SA.

Projekt rewitalizacji Browaru Goetzów znajduje się w pobliżu Dworca Głównego w Krakowie. Przygotowany został przez pracownię MOFO Architekci i na celu ma zintegrowanie zabytkowych, XIX-wiecznych poprzemysłowych budynków ze współczesną przestrzenią miejską.

Browar założony został w 1840 r. i przez wiele lat pełnił rolę jednej z najważniejszych zakładów produkcyjnych w Krakowie. Na świetności tracić zaczął w okresie powojennym, a w 2001 r. podjęto decyzję o jego zamknięciu. Niszczejącym terenem zainteresowała się brytyjska firma inwestycyjna Balmoral Properties, podejmując decyzję o stworzeniu kompleksu mieszkalno-handlowo-usługowego.

Chcemy, aby Browar Lubicz stał się integralną, publicznie dostępną częścią miasta. Tworzymy tu nowoczesne i komfortowe miejsce do mieszkania, pracy i wypoczynku, wydobywając jednocześnie unikatowy charakter tego miejsca  – powiedział Paweł Wassilew, Head of Sales and Marketing w Balmoral Properties. 

Pałac Goetzów zostanie odrestaurowany i przekształcony w luksusowy biurowiec. W nowym kompleksie nie zabraknie miejsca także na historyczne budynki Obciągu Piwa, Portiernię, Dawną Susznię Słodu, a także Maszynownię i Kotłownię z kominem.

Budując Browar Lubicz, Balmoral Properties nie tylko tworzy nowe mieszkania, nowe miejsca pracy, nowe biurach i sklepy, ale przywraca Krakowowi opuszczoną i zaniedbaną część miasta. To również jeden z nielicznych przykładów, w którym inwestor w czasie procesu inwestycyjnego wykazuje tak dużą pokorę wobec dziedzictwa, chroniąc i wydobywając  to co najlepsze zabytkowych budynków. Za to wszystko należą mu się podziękowania – pokreśliła Monika Piątkowska, Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej w Ministerstwie Gospodarki.

I etap zakłada powstanie 137 mieszkań, 4 600 mkw powierzchni handlowej oraz 1 900 mkw powierzchni biurowej. Wartość inwestycji w tym etapie wycenia się na 100 mln zł, koszt realizacji wyniesie ok. 200 mln zł. Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na IV kwartał 2013 r.


0.0
Napisz pierwszy komentarz