Park Project II

2,5 mld euro na rynku nieruchomości komercyjnych

Wstępne analizy firmy Jones Lang LaSalle oznajmiają, iż w 2012 r. wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 2,5 mld euro.

Polska w ciągu ostatniego roku była najbardziej aktywnym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, według danych Jones Lang LaSalle. Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na krajowym rynku nieruchomości komercyjnych w roku 2012 sięgnąć może nawet 2,5 mld euro.

W pierwszych trzech kwartałach 2012 r. łączna wartość transakcji wyniosła 1,08 mld euro. W trzecim kwartale wartość ta wyniosła dla rynku biurowego 187 mln euro, a dla magazynowego – 27 mln euro. W czwartym kwartale odnotowano wzrost inwestycji. Nadmienić można chociażby, iż właśnie wtedy zamknięto największą transakcję na polskim rynku nieruchomości komercyjnych – przejęcie łódzkiego centrum handlowego Manufaktura przez Union Investment za ok. 390 mln euro.

Tomasz Trzósło, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w regionie CEE, Jones Lang LaSalle, skomentował: Kilka dużych transakcji na stołecznym rynku biurowym zostało zamkniętych w listopadzie, co znacząco wpłynęło na całkowitą roczną wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce. Zespół Jones Lang LaSalle doradzał w procesie sprzedaży części tych obiektów, w tym Warsaw Financial Centre, Platinium Business Park, Marynarska Business Park, a także International Business Centre I i II. Wartość każdego z tych prestiżowych i rozpoznawalnych projektów biurowych zdecydowanie przekracza 100 mln euro. Te transakcje poprzedziło przejęcie Manufaktury, również z doradczym udziałem Jones Lang LaSalle. W rezultacie zamknięcia tych i innych transakcji, według naszych szacunków, wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wynosi obecnie ponad 2,2 mld euro. Przewidujemy, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni 2012 wartość ta wzrośnie co najmniej o kolejne 300 mln euro, co da całkowity wynik na poziomie 2,5 mld euro, porównywalny z wynikiem 2,75 mld euro, odnotowanym w bardzo mocnym 2011 roku. To świetna wiadomość i zarazem potwierdzenie, że dla wielu inwestorów Polska stanowi kluczowy rynek na kontynencie. Liczmy, że ta dobra passa utrzyma się również w nadchodzącym 2013 roku.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra