Inter-bud Fabryczna - duży

EKO Drugi etap Alchemii otrzymał precertyfikat LEED

Wizualizacja kompleksu Alchemia, znajdującego się w Gdańsku.
Wizualizacja kompleksu Alchemia, znajdującego się w Gdańsku.
Biurowiec Alchemia II został wyróżniony precertyfikatem LEED Core&Shell na poziomie Platinum.

Pierwszy etap projektu biurowego Alchemia w Gdańsku zdobył precertyfikat LEED na początku 2012 roku. Obecnie to samo wyróżnienie przyznano drugiemu etapowi. Certyfikat przyznawany jest przez amerykańską organizację US Green Building Council i potwierdza m.in. budowę obiektu z zastosowaniem energooszczędnych, proekologicznych rozwiązań. Alchemia osiągnęła najwyższy możliwy poziom w tym systemie – Platinum, zdobywając 89 punktów na 100 możliwych.

Zielone budownictwo jest okazją do odpowiedzi na najbardziej istotne wyzwania naszych czasów, w tym globalne zmiany klimatyczne, zależność od niezrównoważonych i drogich źródeł energii oraz zagrożeń dla zdrowia człowieka – komentuje Rick Fedrizzi, prezes, dyrektor generalny i założyciel U.S. Green Building Council - Nowatorskie projekty budowlane, takie jak Alchemia, są podstawową siłą napędową zielonego ruchu w budownictwie.

Pierwszy etap Alchemii zostanie oddany do użytku w październiku 2013 roku i wtedy rozpocznie się proces związany z uzyskaniem ostatecznego certyfikatu. Drugi etap tego projektu biurowego zdobył najwyższy punktowy wynik w tym systemie w Polsce.

Uzyskanie tak wysokiej oceny podczas procesu certyfikacji LEED było możliwe dzięki doświadczeniom zdobytym podczas projektowania i budowy pierwszego etapu Alchemii oraz dzięki zaangażowaniu odpowiednio przeszkolonego zespołu projektowego i konsultanta LEED o dużym, międzynarodowym doświadczeniu – podkreśla Agnieszka Kalinowska-Sołtys z pracowni APA Wojciechowski, która jest odpowiedzialna za projekt architektoniczny.

W celu zoptymalizowania kosztów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego standardu obiektu przeprowadzono wiele analiz i testów. W przypadku etapu pierwszego wykonano między innymi dynamiczną symulację energetyczną budynku na modelu 3D. Podczas całości realizacji projektu koncentrowano się na zastosowaniu i wdrożeniu założeń LEED.

Choć zmiany klimatu to problem globalny, innowacyjne firmy jak Torus, poprzez lokalne działania wspierają jego rozwiązanie – mówi Rick Fedrizzi z USGBC. Agnes Vorbrodt, LEED AP BD+C, właścicielka firmy VvS | Architects & Consultants, członek LEED International Roundtable oraz konsultant LEED dla obu projektów, dodaje: Jest to szalenie istotne i doskonale wpisuje się w nowe motto LEED, który stosowany w 135 krajach jest najlepiej rozpoznawalnym systemem certyfikacji budynków na świecie. Certyfikacja LEED dla Alchemii I i II potwierdza zarówno prestiż inwestycji, jak również wskazuje, że Torus jest w awangardzie współcześnie pojmowanego budownictwa.

Proces ubiegania się o certyfikat LEED w przypadku Alchemii jest szeroko omówiony w publikacji Vademecum – Zielona ideologia a praktyka, wydanej przez zespół e-biurowce.pl


0.0
Tagi: Torus Alchemia
Napisz pierwszy komentarz
Park Project II
mantra