Inter-bud Fabryczna - duży

LEDy i systemy sterowania obniżają zużycie energii nawet o 70 proc.

Philips, we współpracy ze Skanska Property Poland, przeprowadził badania dotyczące technologii LED i nowoczesnych systemów sterowania.

Badania przeprowadzone przez firmę Philips, współpracującą ze Skanska Property Poland, trwały rok. Wnioski? Oświetlenie biura z użyciem technologii LED oraz nowoczesnych systemów sterowania prowadzi do oszczędności energii na poziomie nawet 69,8 proc. Te twarde dane mają duże znaczenie dla inwestorów realizujących obiekty komercyjne.

Skanska Property Poland jest deweloperem zielonych, energooszczędnych biurowców, dlatego istotny jest dla nas każdy element wpływający na parametry budynku. Eksperyment przeprowadzony w laboratorium Philips w Kętrzynie pozwoli prezentować naszym najemcom na konkretnych przykładach, jakie oszczędności uzyskają w odniesieniu do energii elektrycznej, w zależności od wybranego systemu oświetlenia. Badanie potwierdza, że oprawy LED połączone z inteligentnymi systemami oświetleniowymi obniżają koszty utrzymania i eksploatacji budynku biurowego  – powiedziała Katarzyna Zawodna, Dyrektor Regionalna, Skanska Property Poland.

Podczas badań zespół ekspertów opracował projekty oświetlenia dla trzech wybranych, standardowych pomieszczeń biurowych. We wszystkich rodzaj i stopień penetracji światła dziennego do wnętrza był tożsamy, tak samo jak natężenie symulowanej pracy. W pomieszczeniach zastosowano różne rozwiązania w ramach oświetlenia, zgodne z obowiązującą normą. W pierwszym pokoju zamontowano tradycyjne oprawy oświetleniowe dedykowane do biur, w drugim – te same oprawy, ale z zastosowaniem systemu sterowania oświetleniem. W ostatnim pomieszczeniu umieszczono oprawy LEDowe oraz system sterowania.

Zastosowane oprawy Philips PowerBalance wykorzystują dostępną dziś technologię LED dla biur, wraz z systemem sterowania Philips Dynalite, pozwalają  uzyskać oszczędności energii nawet do 70%, w porównaniu do opraw konwencjonalnych. Ponadto, okazało się, że przy wykorzystaniu samego systemu sterowania oświetleniem zużycie energii jest o 48% niższe niż w pomieszczeniu bez takiego rozwiązania - wyjaśnia Agnieszka Operhalska, Dyrektor Sprzedaży w segmencie Biur, Przemysłu i Szpitali z firmy Philips Lighting.

Osiągnięte oszczędności uwarunkowane są między innymi wielkością okien, usytuowaniem miejsc pracy, orientacją budynku oraz porą roku.


0.0
Tagi: SKANSKA
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra