bcb wrzesień 2020

Biurowiec w Gliwicach wystawiony na sprzedaż

Budynek byłej dyrekcji Huty Gliwice
Budynek powstał w latach 1913-1915
Prezydent Miasta Gliwice ogłosił przetarg na budynek byłej dyrekcji Huty Gliwice.

6 września w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gliwicach odbędzie się ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości należącej do Skarbu Państwa. Przetarg dotyczy budynku administracyjno-biurowego znajdującego się przy ulicy Mitręgi 4. Cena wywoławcza brutto wynosi około 7,4 mln.

Oferowany biurowiec powstał w okresie największej prosperity huty założonej przez Salomona Huldschinsky’ego, w latach 1913-1915. W obiekcie znajduje się między innymi reprezentacyjne wejście, klatka schodowa z kutymi balustradami oraz sala konferencyjna i gabinet dyrektora, przypominające o dawnej świetności. Obiekt powstał w technologii tradycyjnej i składa się z dwóch części – wyższej i niższej. Wyższa część to cztery kondygnacje: piwnica, parter i dwa piętra. Niższa natomiast, przyległa do ul. Piwnej, składa się z trzech kondygnacji, jakimi są piwnica, parter i jedno piętro. Biurowiec wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną, telefoniczną i centralnego ogrzewania. Instalacje te w większości wymagają naprawy lub wymiany.

Na kondygnacji piwnic znajduje się 47 pomieszczeń o łącznej powierzchni użytkowej 1085,46 mkw, na parterze natomiast – 32 pomieszczenia o powierzchni 1080,24 mkw. Pierwsze piętro to 34 pomieszczenia, oferujące powierzchnię 1066,40 mkw. Na drugim pietrze znajduje się 21 pomieszczeń o powierzchni użytkowej 722,61 mkw.

Zgodnie z decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach wystrój gabinetu dyrektora i sali konferencyjnej został wpisany do rejestru zabytków. Wszystkie prace konserwatorskie oraz ewentualna zmiana miejsca przechowywania zabytków wymaga więc pozwolenia ŚWKZ w Katowicach.

Budynek znajduje się w pobliżu budowanej Drogowej Trasy Średnicowej.

Wadium dla zainteresowanych zakupem wynosi 750 000 zł i należy je wnieść do 31 sierpnia 2013 roku.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz