bcb wrzesień 2020

Więcej umów najmu poza centrum Warszawy

Odnotowano wzrost popytu i podaży nowoczesnych biur na rynku warszawskim, w tym również w strefach zlokalizowanych poza centrum: Południowej Zachodniej i Południowej Wschodniej.


W pierwszej połowie br. w stolicy wynajęto 333,9 tys. mkw. powierzchni biurowej, co jest równoznaczne z 12-procentowym wzrostem w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Największą liczbę najemców znalazły lokale  w strefie Południowej Górnej (Mokotów), gdzie aktywność na rynku nieruchomości przeznaczonych na wynajem wyniosła 33 proc. dostępnych powierzchni biurowych. Na 2. miejscu umieszczono rejon Południowej Zachodniej z umowami najmu podpisanymi na łączną powierzchnię 83,8 tys. mkw.  – wynika z raportu „Market in Minutes” opracowanego przez ekspertów z firmy Savills.

Badanie podsumowuje działania warszawskich deweloperów. W analizowanym okresie oddano do użytkowania ok. 152,5 tys. mkw. przestrzeni biurowej. Prezentowane dane są wynikiem realizacji ostatnich 9 inwestycji o charakterze biznesowym, w tym jednej zlokalizowanej przy Placu Bankowym 1 oraz pozostałych przygotowanych poza ścisłym centrum Warszawy. Jak zaznacza Michał Stępień, starszy konsultant ds. badań w Savills Polska - Obserwujemy stabilny poziom aktywności na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie i oczekujemy, że do końca roku łączny popyt wyniesie 600 000 mkw. i będzie porównywalny z wynikiem z 2012 równym 608 000 mkw.. Ten wynik jest osiągalny dzięki utrzymującej się popularności, jaką cieszy się stolica Polski wśród krajowych i zagranicznych najemców i inwestorów. Pod względem nowej podaży, najemcy coraz częściej poszukują powierzchni biurowych poza centrum miasta z niższymi czynszami, a deweloperzy odpowiadają na to zapotrzebowanie.


Eksperci zapowiadają, że do końca 2015 r. do użytkowania zostaną oddane lokale o łącznej powierzchni 1,1 mln mkw.


0.0
Tagi: Savills
Napisz pierwszy komentarz