Assa Abloy

EKO Najwyższa ocena BREEAM dla GPP Business Park

Biurowiec Goepper-Mayer w Katowicach
Biurowiec Goepper-Mayer w Katowicach
Biurowiec Goeppert-Mayer w Katowicach jako pierwszy w Polsce uzyskał certyfikat BREEAM International na poziomie Outstanding.

Biurowiec Goeppert-Mayer jest pierwszym z czterech obiektów, które powstają w ramach kompleksu przy ulicy Konstruktorskiej w Katowicach. Inwestorem GPP Business Park jest Górnośląski Park Przemysłowy Sp. z o.o. Łącznie kompleks oferować będzie około 30 000 mkw. powierzchni.

Certyfikat BREEAM (BRE Enviromental Assessment Method) jest jednym z najbardziej popularnych w Europie systemów wielokryterialnej oceny budynków. Inwestycja ubiegająca się o certyfikat poddawana jest ocenie między innymi w ramach takich kategorii jak komfort użytkowników, zużycie energii, lokalizacja i transport, gospodarka odpadami oraz ochrona przed emisją zanieczyszczeń. Ocena przyznana katowickiemu biurowcowi jest najwyższą możliwą w ramach systemu BREEAM. Projekt oraz budynek do certyfikacji przygotowywała firma Buro Happold.

Certyfikacja środowiskowa przeznaczona jest dla świadomych inwestorów, którzy z jej pomocą mogą zademonstrować, że w swoich działaniach wykazują troskę o środowisko naturalne oraz komfort i zdrowie użytkowników - komentuje Marek Dąbrowski, kierujący procesem certyfikacji w Buro Happold. Starania o ocenę OUTSTANDING w certyfikacji środowiskowej budynków metodą BREEAM Post Construction (dla budynku już wybudowanego) przez GPP jest potwierdzeniem wyjątkowych ambicji inwestora i chęci wprowadzenia najwyższego standardu budownictwa zrównoważonego. Osiągniecie tak wysokiej oceny wymaga spełnienia ponad 85 per cent wszystkich wymagań certyfikacji, zapewniających dbałość o środowisko naturalne oraz zdrowie i samopoczucie użytkowników obiektu.  Cieszymy się, iż to właśnie nam zaufano i powierzono proces przygotowania projektu i budynku do certyfikacji środowiskowej metodą BREEAM International – mówi.

Goeppert-Mayer charakteryzuje się nowatorskimi rozwiązaniami, takimi jak system trigeneracji, który, napędzany gazem ziemnym, produkuje jednocześnie energię elektryczną, cieplną i chłodniczą. W biurowcu zastosowano również wysokosprawny system odzysku ciepła,  zaawansowany system fasad, belki grzewczo-chłodzące, centralne nawilżanie pomieszczeń, stacje ładowania pojazdów elektrycznych, a także światłowodowe przyłącza do sieci teleinformatycznych. Wszystkie rozwiązania w obiekcie są sterowane i zarządzane poprzez system BMS (Building Management System). Użytkownicy do dyspozycji mają 7800 mkw. powierzchni biurowej, miejsca parkingowe, restaurację, wirtualne biuro oraz centrum konferencyjne.

Wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań, w pełni zautomatyzowanych oraz przyjaznych dla pracowników nowoczesnych urządzeń, jest elementem zwiększającym komfort pracy w budynku, a także pozwalającym na faktyczne zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, tak ważnych z punktu widzenia najemców. Kompleks GPP BUSINESS PARK charakteryzuje się efektywnym zarządzaniem energią, tworząc przyjazne środowisko pracy. To inwestycja mającą sprostać wymaganiom najbardziej wymagających najemców z obszarów BPO/SSC/R&D/ ITO - zauważa Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego.

Roczna analiza funkcjonowania budynku potwierdza, iż zużycie energii w obiekcie jest o około 50 proc. niższe niż w konwencjonalnych budynkach klasy A. Prognozowane zapotrzebowanie całościowe na energię pierwotną w biurowcu wynosi poniżej 100 kWh/mkw/rok. W przypadku budynku referencyjnego wartość ta wynosi 260 kWh/mkw/rok. Te i inne obliczenia dokonane przez ekspertów wykazują, iż łączne miesięczne koszty mediów, czyli ogrzewanie, chłodzenie, woda, prąd i wentylacja, wynoszą około 1 euro dla 1 mkw. wynajmowanej powierzchni (przy jednozmianowej pracy).

Biurowiec cieszy się dużym zainteresowaniem najemców, zarówno dużych międzynarodowych firm, takich jak ABB czy Ericsson, jak i mniejszych przedsiębiorstw. Obecnie niemal cała powierzchnia jest wynajęta.

Aktualnie trwają prace nad kolejnymi budynkami w ramach kompleksu GPP Business Park. Dwa następne obiekty mają zostać oddane odpowiednio w II i III kwartale 2014 roku, przy czym drugi budynek został już skomercjalizowany w 80 proc. Nazwy kolejnych biurowców również pochodzić będą od uznanych naukowców z dziedzin nauk ścisłych – Otto Sterna i Kurta Aldera.


0.0
Napisz pierwszy komentarz