Tork

Telewizja Polska sprzedaje i buduje

TVP SA chce sprzedać budynek przy placu Powstańców Warszawy. Planuje również budowę nowego obiektu przy ul. Woronicza.

Telewizja Polska zamierza sprzedać jeden z dwóch warszawskich ośrodków, zlokalizowany przy placu Powstańców Warszawy. Natomiast w głównej siedzibie TVP przy ul. Woronicza zamierza zrealizować nowy budynek ze studiami, newsroomem i biurami. Inwestycja ma umożliwić sprzedaż kolejnych, niewielkich budynków, a także położonego na działce TVP boiska piłkarskiego.

Podjęliśmy decyzję o tym, żeby opuścić budynki na placu Powstańców Warszawy, bo podział telewizji w Warszawie na dwa odrębne ośrodki generuje różne dodatkowe koszty. W dodatku budynek na placu Powstańców jest niefunkcjonalny. Nie da się go już przy pomocy drobnych remontów usprawnić, żeby spełniał nowoczesne kryteria. Musimy wybudować nowy budynek na Woronicza – mówi Juliusz Braun, prezes zarządu TVP SA.

Obecnie w obiekcie przy pl. Powstańców Warszawy znajduje się przede wszystkim siedziba TVP Info oraz Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. TVP planuje przenieść całą warszawską siedzibę na znacznie większa działkę przy ul. Woronicza. Spółka chce sfinalizować projekty w przyszłym roku i zdobyć niezbędne pozwolenia, a także wyburzyć stary 11-piętrowy biurowiec. Rozbiórkę obiektu nakazał nadzór budowlany.

W nowym budynku mają powstać nowoczesne studia newsowe, newsroom, a także pomieszczenia dla administracji. Według prezesa zarządu TVP SA., obiekt zostanie wybudowany zgodnie z wzorcami m.in. z Pragi i Lizbony, to znaczy w jak najprostszy sposób, lecz z zapewnieniem niezbędnej funkcjonalności wnętrz. Nie dlatego, żeby administracji było więcej, tylko dlatego, że dzięki temu będziemy mogli zrezygnować z bardzo wielu budynków, niektóre można uznać za baraki, które są na całej wielkiej działce przy Woronicza. Będziemy wtedy mogli pozbyć się znacznej części tej działki – wyjaśnia Juliusz Braun. Jest tam nawet boisko piłkarskie, ale w tej chwili nie ma się go jak pozbyć, bo jest ono w samym środku działki.

Wartość inwestycji nie została podana. W ciągu ostatnich czterech lat budżet TVP zmalał prawie 30 proc., czyli ponad 500 mln zł. Spółka sprzedaje nieruchomości na terenie całego kraju, w tym niewykorzystane, przynoszące straty budynki.

Rozbudowa siedziby przy Woronicza ma zostać sfinansowana m.in. ze sprzedaży obiektu przy pl. Powstańców Warszawy. Chcemy to zrobić w ten sposób, żeby ogłosić przetarg, wybrać kupującego, z pewnym odroczeniem przekazania budynku, żeby pieniądze już można było przeznaczać na inwestycje – mówi Juliusz Braun. Najprawdopodobniej budowy nie uda się rozpocząć w przyszłym roku. Problemem jest m.in. skomplikowana technologia budowy istniejącego, przeznaczonego do rozbiórki obiektu, co generuje dodatkowe koszty.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz