bcb wrzesień 2020

Warszawska Starówka zostanie wykreślona z listy UNESCO przez biurowiec?

Plac Zamkowy - Business with Heritage
Plac Zamkowy - Business with Heritage
W odległości 100 metrów od kolumny Zygmunta II Wazy w Warszawie powstaje nowoczesny biurowiec. Inwestycja wzbudza kontrowersje i protesty.

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze i Ogród Warszawa zapraszają na... pogrzeb. Organizatorzy wtorkowego happeningu informują na stronie wydarzenia Pogrzeb Warszawskiej Starówki na liście UNESCO na Facebooku: Dzisiaj 29 października o godzinie 13.00 odbędzie się pogrzeb Warszawskiej Starówki na liście UNESCO. Przeżyła z nami 33 lata. Zmarła śmiercią tragiczną.

 

Wydarzenie jest odpowiedzią na budowę nowoczesnego projektu biurowo-usługowego przy ul. Senatorskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie kolumny Zygmunta i Zamku Królewskiego. Inwestycja Plac Zamkowy – Business with Heritage, jest realizowana przez spółkę Senatorska Investment.

 

Wzburzenie wśród protestujących wywołało oświadczenie Polskiego Komitetu ds. UNESCO, który zdementował doniesienia o konsultowaniu inwestycji ze specjalistami UNESCO, o których zapewniał inwestor. Nowa inwestycja ma być prowadzona w granicach obszaru uznanego za Światowe Dziedzictwo UNESCO. Wyjątkowy fakt odbudowy ze zniszczeń po II wojnie światowej był bezpośrednim powodem, dla którego Stare Miasto w Warszawie zostało w 1980 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa. Zgodnie z procedurami UNESCO, jedyne wiarygodne i wiążące konsultacje ze specjalistami z zakresu stosowania Konwencji UNESCO w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego odbywają się za pośrednictwem i we współpracy z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu – czytamy w oświadczeniu.

 

Na profilu wydarzeniu na Facebook'u czytamy, iż sytuacja może doprowadzić do skreślenia Starego Miasta z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Organizatorzy happeningu zauważają, że taki los spotkał Drezno, po budowie nieskonsultowanego z UNESCO mostu.

 

W odpowiedzi na protesty oświadczenie wydał Maksymilian Marcinkowski, prezes zarządu, w imieniu Zarządu Senatorska Investment: Budowa nie narusza terenu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, który prowadzi po osi ulic Podwale i Senatorska. Zarówno kamienica przy ulicy Podwale 1, jak i parking, na którym powstaje inwestycja, nie należą do obszaru chronionego, ani wpisanego do rejestru zabytków. Niemniej jednak, ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z zabytkową zabudową, projekt został uzgodniony ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków, który poinformował spółkę Senatorska Investment o prowadzeniu wszelkich niezbędnych konsultacji m.in. ze Społeczną Radą Kultury przy Prezydencie Warszawy, ze specjalistami UNESCO i varsavianistami.

 

Biurowiec oferować ma 9500 mkw. powierzchni, w tym 4071 mkw. biur. W projekcie uwzględniono również budowę dwupoziomowego parkingu na 27 miejsc. Za projekt odpowiedzialna jest Pracownia RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.

 

Jak na sytuację reaguje miasto? Protestujący na Facebooku przytaczają słowa Magdaleny Łań z biura prasowego ratusza: W lutym 2012 roku stołeczny konserwator zabytków wydał pozwolenie na realizację nowego budynku w rejonie ul. Senatorska, Miodowa i Podwale wraz z przebudową istniejącego budynku przy ul. Podwale 1, który nie jest zabytkiem. Zabudowa pierzei została oceniona przez biegłego rzeczoznawcę ministerstwa kultury, który złożył korektę przedstawionego projektu. Najważniejsza dotyczyła zmiany ukształtowania dachów narożnych. Ta zmiana została przez inwestora naniesiona.


0.0
Napisz pierwszy komentarz