Kinnarps 01.06-30.06

Bangladeski noblista: kryzys wynikiem systemu kapitalistycznego

Muhammad Yunus przekonuje, że nienastawiony na zysk, odpowiedzialny społecznie biznes jest odpowiedzią na kryzys.

Kryzys jest ceną, którą płacimy za system kapitalistyczny, bo ten system powoduje, że wszyscy ludzie pędzą w jednym kierunku – w kierunku zarabiania pieniędzy. Ten system czyni nas bardzo samolubnymi. Nie patrzymy dookoła, co się dzieje z innymi ludźmi, z naszą planetą. W takim klasycznym biznesie tworzymy problemy, zamiast je rozwiązywać – mówi Muhammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i twórca koncepcji mikrokredytów.


 

Według noblisty, światowy kryzys może zostać zażegnany przez odpowiedzialny społecznie biznes, którego główną cechą jest rezygnacja z nastawienia na zysk. Jak mówi Yunus, celem przedsiębiorców powinna być walka z ubóstwem, bezrobociem, chorobami i bezdomnością. Firmy powinny funkcjonować w taki sposób, aby poprawiać warunki życia określonej grupy ludzi. Zamiast maksymalizować zysk, mogą przykładowo zwiększyć liczbę etatów. To jest właśnie social biznes. Ponieważ tworzę biznes nie dla pieniędzy, nie dla siebie. Jedyne czego oczekuję, to zwrot zainwestowanych pieniędzy. W porównaniu do biznesu, który ma przynosić korzyści, moja firma jest ‘niedochodowa”, skupia się na rozwiązywaniu problemów – wyjaśnia Muhammad Yunus, powołując się na założony przez niego Grameen Bank w Bangladeszu. Udziela on mikrokredytów, często w wysokości zaledwie kilkunastu dolarów, które umożliwiały biednym mieszkańcom na rozwinięcie własnego biznesu. Właściciwie wszyscy klienci Grameen Banku to kobiety. Działalność banku była jednym z czynników, za które Yunus otrzymał Nagrodę Nobla.


 

Muhammad Yunus zauważa, że mikrokredyty zdobyły już 8,5 mln klientów w Bangladeszu i zdobywają popularność również w innych krajach, także wysoko rozwiniętych. W samym Nowym Jorku otworzono sześć placówek Grameen Banku, a z mikrokredytów skorzystało ponad 14 000 kobiet. Średnia wysokość pożyczki w USA wynosi 1500 dolarów.


 

Noblista uważa, że tylko ten sposób prowadzenia biznesu pozwoli wyjść z kryzysu. My tworzymy biznes, żeby rozwiązywać problemy. Twoja firma zarobi pieniądze, ale ty ich nie bierz, bo stworzyłeś firmę, żeby rozwiązywać problem. Jeśli masz obie te rzeczy w tym samym czasie, stopniowo uczysz się rozwiązywać problem i zarazem nie tworzysz nowych problemów tak jak w tradycyjnym biznesie – stajesz się bardziej odpowiedzialny – komentuje Yunus.


 

Według niego, jeśli nie zajdzie taka zmiana w biznesie, kolejne kryzysy będą coraz gorsze. Jeżeli będziesz działał krótkowzrocznie, doraźnie, żeby pokonać ten kryzys, to on wróci szybko. I będzie gorszy niż wcześniej, bo nie poprawiasz fundamentów, robisz tylko powierzchowne rzeczy. Ja nie jestem zainteresowany takimi powierzchownymi rzeczami. Ja jestem zainteresowany tylko fundamentalnymi zmianami – mówi noblista.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz