Interbiuro - duży

Poznański Bałtyk nie będzie zamkniętą twierdzą

Bałtyk w Poznaniu
Bałtyk w Poznaniu
Jak informują inwestorzy i projektanci biurowca, który powstanie przy rondzie Kaponiera w Poznaniu, spora część obiektu będzie ogólnodostępna.

W projekcie założono, iż teren wokół budynku oraz pięć z dziewiętnastu kondygnacji będą dostępne dla wszystkich. Bałtyk powstanie u zbiegu ulic Roosevelta, Bukowskiej i Zwierzynieckiej w kształcie, który zaproponowało holenderskie biuro architektoniczne MVRDV. Na kształt bryły miały wpływ również wymagania Miejskiej Konserwator Zabytków w Poznaniu, Marii Strzałko.

 

W 2010 roku inwestor, Garvest Real Estate, zdecydował się na współpracę z pracownią MVRDV. Stworzyliśmy listę marzeń pracowni architektonicznych i zaczęliśmy dzwonić. Holendrzy byli pierwsi, którzy nie spytali o budżet tylko o szczegóły. Pojechaliśmy do nich i zaiskrzyło – wyjaśnił Wim Perquy, partner Garvestu. Tworzenie projektu zajęło architektom prawie dwa lata, podczas których wycięli kilkadziesiąt modeli budynku.

 

W rezultacie powstała obecna koncepcja, zakładająca stworzenie 25 000 mkw. powierzchni. Na parterze zlokalizowane zostaną bary, kioski, kawiarnie i kwiaciarnie, natomiast na pierwszym i czternastym piętrze – knajpa. Co więcej, na ostatniej kondygnacji znajdzie się hotel, a pod ziemią – parking. Wszystkie te przestrzenie będą ogólnodostępne. W budynku nie będzie mieszkań, ale powstanie otwarta dla wszystkich przestrzeń, czyli zielony skwer z kinem, koncertami i lodowiskiem.

 

Projekt jest zgodny z koncepcją promowaną przez biuro MVRDV, która zakłada wyodrębnienie w budynkach przestrzeni do różnych aktywności i przestrzeni wspólnych. Okrawaliśmy bryłę budynku tak, by wydobyć jej jak najwięcej – powiedziała Nathalie de Vries, współzałożycielka MVRDV, która prowadziła prace nad projektem biurowca.

 

Budynek zajmie niespełna jedną trzecią działki, dzięki czemu pozostanie miejsce na plac przez Concordią i szerokie wejście od Kaponiery. W ramach inwestycji na pewno wyświetlane będą filmy, nawiązując do kina Bałtyk, po którym biurowiec przejął nazwę. W tym kinie pierwszy raz się całowałem. Chciałbym te emocje przeżyć jeszcze raz – żartował Piotr Voelkel, jeden z inwestorów. Architekci zaproponowali dwie koncepcje kina plenerowego, ale trwają dyskusje nad jeszcze innym miejscem dla ekranu


0.0
Tagi: Garvest
Napisz pierwszy komentarz