Assa Abloy

Krok w stronę przebudowy Szkieletora

Wizualizacja Szkieletora po przebudowie
Wizualizacja Szkieletora po przebudowie
Dzięki decyzji Ministra Infrastruktury i Rozwoju, przebudowa krakowskiego Szkieletora być może ruszy jeszcze w tym roku.

Minister Infrastruktury i Rozwoju wydał zgodę, by Wydział Architektury przy wydawaniu pozwolenia na budowę mógł dokonać pewnych odstępstw od przepisów techniczno–budowlanych dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Jeśli inwestor zdobędzie pozwolenie na budowę, a wydaje się to coraz bardziej możliwe, prace mogłyby rozpocząć się jeszcze w tym roku. W takim wypadku przebudowa zakończyłaby się w 2016 roku, na Światowe Dni Młodzieży, a Kraków zyskałby reprezentatywny wieżowiec – TreiMorfa Tower.


 

Dotychczasowe próby przebudowy Szkieletora, dokonywane w trybie tzw. wuzetek, nie zakończyły się sukcesem. Decyzje miasta były zaskarżane, przez co niemożliwe było wydanie pozwolenia na budowę. Miasto poszło więc inną drogą, korzystając z miejscowego planu. Zostało uchwalone opracowanie dla obszaru „Lubomirskiego – Beliny Prażmowskiego". W planie założono możliwość nadbudowy wieżowca do wysokości 102,5 metra, czyli więcej niż zgodził się Wojewódzki Konserwator Zabytków. Obok Szkieletora stanąć mogą również niższe budynki, w wysokości maksymalnie 40 metrów.


 


 

Obecnym właściciel krakowskiego Szkieletora jest spółka Treimorfa, w której udziały mają Fundusz Eurozone reprezentowany przez Verity Development oraz GD&K Group. Autorami projektu przebudowy wieżowca są architekci z pracowni DDJM.


0.0
Napisz pierwszy komentarz