Assa Abloy

IVG stawia na prestiżowe kamienice i nowoczesne biurowce w centrum

Royal Trakt Offices przy al. Ujazdowskich w Warszawie
Pałac Młodziejowskiego przy ul. Miodowej 10 w Warszawie, należacy do IVG
Zagraniczni inwestorzy uznają Polskę za atrakcyjną lokalizację. Potwierdza to aktywność funduszu IVG w Warszawie.

W ubiegłym roku fundusz IVG (właściciel 16 inwestycji w Polsce) nabył w centrum Warszawy trzy budynki biurowe klasy A, których łączna wartość wyniosła ok. 86 mln euro. Transakcje te dotyczyły: dwóch zrewitalizowanych neorenesansowych kamienic z XIX w. - Le Palais przy ul. Próżnej; Royal Trakt Offices przy al. Ujazdowskich, budynku wzniesionego ok. 1876 roku oraz Feniks Office Building przy ul. Żelaznej w Centralnym Obszarze Biznesu. Łącznie IVG jako grupa dokonała w Europie transakcji zakupu nieruchomości na poziomie ok. 1 bln euro, przy sprzedaży aktywów o wartości 800 mln euro.

 

 

Swoją uwagę koncentrujemy głównie na stolicy, która była i w najbliższych latach pozostanie głównym celem inwestycji w segmencie biurowym, w szczególności dla klientów funduszy nieruchomości preferujących stabilność i bezpieczeństwo, takich jak fundusze emerytalne czy firmy ubezpieczeniowe chętnie inwestujące za naszym pośrednictwem – komentuje Maciej Zajdel, Prezes IVG Poland. Warszawski rynek jest atrakcyjny, bowiem spełnia wszystkie warunki tzw. „core market”, pozostaje jednym z najbardziej płynnych rynków europejskich – po Paryżu, Londynie i rynku niemieckim- oraz charakteryzuje się stosunkowo łatwym dostępem do kapitału i kredytów.

 

 

IVG jest zdania, że najemcy poszukiwać będą powierzchni przede wszystkim w dwóch typach obiektów: zabytkowych, zrewitalizowanych kamienicach posiadających tzw. „dobry adres” oraz innych biurowcach klasy A zlokalizowanych w centralnych dzielnicach. Na tej podstawie firma obrała strategię, która w 2013 roku przełożyła się na wynajęcie przez IVG ponad 22 000 mkw. w ramach nowych umów z ponad 80 firmami. W nieruchomościach należących do IVG, przy gronie 250 najemców, wskaźnik pustostanów utrzymuje się na poziomie poniżej 5 proc. Nie bez znaczenia są modernizacje przeprowadzone przez IVG w istniejących budynkach: R34, Metron oraz Jerozolimskie Offices, które pozwoliły na podpisanie nowych umów najmu.

 

 

IVG w 2014 roku planuje dalszą ekspansję w Polsce. W pierwszej połowie roku firma chce dokonać kolejnych akwizycji, natomiast w drugiej połowie rozpocząć budowę kolejnego funduszu (inwestującego głównie w stolicy) o wolumenie podobnym lub nieco większym niż Fundusz Warszawski. IVG w bieżącym roku ma w planach również zakończenie certyfikacji ekologicznej trzech inwestycji w swoim porfolio.

 


0.0
Tagi: IVG
Napisz pierwszy komentarz