bcb wrzesień 2020

Żelazna 51/53 – tam biznes połączy się z historią

|
Spotkanie w dawnej Fabryce Norblina
Stan obecny budynku przy ul. Żelaznej
Za kilka lat Żelazna 51/53 może stać się jednym z najważniejszych adresów na mapie stolicy. "Chcemy stworzyć otwartą przestrzeń publiczną, naprawdę wyjątkową dla całej Warszawy" – zapowiada Kinga Nowakowska, dyrektor generalny Art Norblin Sp. z o.o.

Na czym będzie polegała wyjątkowość tego miejsca? Projekt zakłada rewitalizację historycznej fabryki Norblina i nadanie mu nowych funkcji: nie tylko biznesowej, ale i kulturalnej, wypoczynkowej oraz edukacyjnej. O tym właśnie była mowa na konferencji prasowej, która odbyła się 12.02.2014 w dawnej Fabryce Norblina przy Żelaznej 51/53.

 

Okazją do spotkania były zmiany związane z poszerzeniem ulicy Prostej na wysokości budynku dawnej fabryki. To zainicjuje pierwsze prace inwestora na terenie planowanego kompleksu, które związane są z obcięciem jednego z budynków, tzw. Hali Prasy 520 t. W związku z tymi pracami spółka Art Norblin zdecydowała się zabezpieczyć liczący 10 ton zabytkowy portal Willi Norblinów, który w przyszłości stanie się elementem otwartego muzeum wielofunkcyjnego kompleksu.

 

Otwarte muzeum to jeden z pomysłów projektantów kompleksu - pracowni PRC Architekci, na stworzenie wyjątkowego miejsca na mapie stolicy. To będzie muzeum mocno nowoczesne. Będą ekspozycje multimedialne, dzięki którym można będzie zobaczyć, jak kiedyś wyglądała produkcja, ale również jak wyglądała historia ludzi, którzy byli z tymi terenami związani. To są bardzo ciekawe postaci z czasu świetności warszawskiego przemysłu – mówi Kinga Nowakowska.

 

W odrestaurowanych 11 halach byłej fabryki znajdą się nie tylko eksponaty, ale także restauracje, kafejki, sklepy, a nawet bazar z ekologiczną żywnością. Nad nimi górować będą przeszklone kondygnacje z nowoczesnymi powierzchniami biurowymi. Zabudowę biurową Art Norblin wyróżni kameralny charakter. Mamy projekt na 7 pięter, także zachowujemy tzw. warszawską zabudowę – podkreśla dyrektor generalny spółki.

 

Kompleks Art Norblin zajmie niespełna 2 ha terenu. Powstanie tam 40 000 mkw powierzchni biurowej klasy A na poziomach od +2 do +8. Niższe kondygnacje - 0 oraz +1, zajmie powierzchnia o charakterze handlowo- usługowym licząca 24 000 mkw. Właśnie na przenikaniu się tych różnych przestrzeni ma polegać innowacyjność obiektu. W ten sposób użytkownicy części komercyjnej mimowolnie dowiedzą się czegoś o historii tego miejsca, a pracownicy biur podczas lunchu będą podziwiać odrestaurowane zabytkowe maszyny z ogródka restauracyjnego. Z pewnością takie rozwiązanie uczyni Żelazną nie tylko popularnym, ale także prestiżowym miejscem.

 

Jak podkreślają przedstawiciele spółki, widoczne jest ogromne zainteresowanie najemców tą lokalizacją. Od jakiegoś już czasu zgłaszają się do nas zainteresowani wynajmem różnego rodzaju powierzchni. Zależy nam, aby dobór najemców był jak najbardziej dopasowany do potrzeb zarówno okolicznych mieszkańców, jak i użytkowników naszych i otaczających Norblin biurowców – informują.

 

Proces wynajmu powierzchni rozpocznie się po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Spółka czeka jeszcze na zakończenie procedury administracyjnej i przewiduje, że budowa rozpocznie się pod koniec tego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami inwestora, wyjątkowy kompleks na Żelaznej 51/53 zobaczymy już za około dwa, trzy lata.


0.0
Tagi: Art Norblin
Napisz pierwszy komentarz