Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Kontrowersyjna nazwa inwestycji na Powiślu

Kompleks Copernicus Square w Warszawie
Ekspozycja Historyczna w pasażu handlowo-usługowym
Firma Hochtief Development Poland odpowiada na zarzuty o nietrafną nazwę dla warszawskiej inwestycji Copernicus Square.

Copernicus Square to kompleks biurowo-mieszkaniowo-handlowy, realizowany pomiędzy ulicami Dobrą, Leszczyńską, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Zajęczą w Warszawie, na terenie dawnego zakładu przemysłowego wytwarzającego energię elektryczną. W ramach inwestycji powstanie ponad 41 000 mkw. powierzchni, w tym ok. 26 295 mkw. biur, 9500 mkw. powierzchni handlowych i usługowych oraz 103 mieszkania i 384 miejsca parkingowe. Inwestor, firma Hochtief, planuje również zrealizować otwarte dla mieszkańców place miejskie: Plac Wiślany, Plac Przyrody, Plac Techniki i Plac Historii. Copernicus Square ma zostać oddany do użytku w ciągu 2 lat od momentu rozpoczęcia budowy.

 

Kontrowersje wśród mieszkańców wzbudziła nazwa inwestycji, niepasująca do historycznego charakteru miejsca. Pragniemy zaznaczyć, że używane dotychczas i funkcjonujące w mediach określenie „Skwer Kopernika” jest jedynie roboczą, a nie docelową nazwę inwestycji. W najbliższej przyszłości dopuszczamy możliwość zdefiniowania finalnego nazewnictwa kompleksu, uwzględniającego komponent odnoszący się do historii i tradycji miejsca. O kolejnych etapach będziemy na bieżąco informować opinię publiczną – pisze spółka w oświadczeniu, w odpowiedzi na petycję przygotowaną przez Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie oraz organizacje: Masław Stowarzyszenie i Moje Powiśle.

 

Pragniemy zapewnić, że tak Mieszkańcom, jak i nam, zależy na tym, aby kompleks był realizowany z poszanowaniem tradycji miejsca. Jako inwestor, współpracując ściśle ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków, dajemy temu wyraz, planując rewitalizację budynków w taki sposób, by przypominały o historii XX-wiecznego zakładu dostarczającego mieszkańcom energię i ciepło. Na terenie inwestycji zaprezentujemy m.in. kilkadziesiąt elementów z czasów świetności tego miejsca, np. na otwartym Placu Historii wyeksponujemy zabytkową lokomotywę, w ladach recepcyjnych znajdzie swoje miejsce suwnica z łańcuchem i hakiem z dawnej rozdzielni, odwzorujemy przebieg torów kolejowych i kształt komina – zapewnia inwestor.

 

Na terenie kompleksu wyeksponowana zostanie również pamiątkowa tablica z 1976 r., a także nowa tablica, prezentująca niemal 100-letnią historię zakładu. Tablice zostaną zlokalizowane w ogólnodostępnych przestrzeniach, tzn. w modernizowanym budynku dawnej maszynowni (D2), której parter zostanie zaadaptowany na pasaż handlowo-usługowy. W ramach tzw. Ekspozycji Historycznej zaprezentowana zostanie granitowa tablica pamiątkowa z 25 kwietnia 1976 r., ufundowana przez pracowników Energetyki Warszawskiej o treści: „W tym miejscu w dniu 25 kwietnia 1945 roku uroczyście uruchomiono pierwszy turbozespół odbudowany po wyzwoleniu jako symbol odnowy energetyki”. Pod nią inwestor planuje zamieścić nową tablicę informacyjną, która zawierać będzie informacje o zakładzie od 1904 r. (momentu powstania) do 2003 r., kiedy to została zamknięta.

 

Budowa obiektu przemysłowego na stołecznym Powiślu, który z przerwami działał przez niemal 100 lat, wyznaczała początek epoki elektryczności w Warszawie. Przeszłość zakładu bezpośrednio wiąże się również z okresem Powstania Warszawskiego. Jego znaczenie dla stolicy jest nie do przecenienia, dlatego uważamy, że naszym obowiązkiem jest realizacja inwestycji w sposób, który łączy wymagania współczesnych czasów z poszanowaniem tradycji miejsca – komentuje Piotr Stark, Członek Zarządu HOCHTIEF Development Sp. z o.o.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra