Interbiuro - duży

Capital Park zmienia strategię

|
Royal Wilanów w Warszawie
Royal Wilanów w Warszawie
Grupa deklaruje nowe podejście do budowanych biurowców oraz ich najemców. Zmiany wiążą się z nowym modelem biznesowym firmy.

Podczas śniadania prasowego, które odbyło się 26. marca br., przedstawiciele Grupy Capital Park poinformowali, że firma zmierza do nowego modelu biznesowego. Zgodnie z nim zmieni się podejście do budowanych inwestycji biurowych, a także ich najemców.

 

Nowa strategia ewoluuje z podejścia typowego dla firm deweloperskich, czyli "kupić, wybudować, sprzedać". (...) W takim modelu generalnie nie dba się o najemców. Niestety jest to zauważalne nie tylko w naszych budynkach, ale także u naszych konkurentów - poinformował na spotkaniu Jan Motz, prezes Capital Park. Nasza strategia zakłada zmianę podejścia do obiektów, które budujemy. Stawiamy na ich aktywne zarządzanie w długim terminie i trzymanie nieruchomości w zamkniętych funduszach - kontynuował prezes Grupy.

 

Obecni na spotkaniu przedstawiciele Grupy Capital Park wyjaśnili, że decyzja o zmianie podejścia podyktowana była m.in. spadkami przychodów z najmu związanymi z zakończeniem umów dużych najemców w ubiegłym roku. Największe spadki spółka odnotowała w dwóch biurowcach w stolicy: budynku Alfa zlokalizowanym przy Al. Jerozolimskich oraz budynku przy ul. Sobieskiego. Wyniosły one odpowiednio -2,3 mln zł i -0,7 mln zł.

 

Grupa pracuje nad odbudową przychodów i podpisała już umowy na wynajem ponad 4600 mkw., w tym umowę na 2100 mkw. z firmą Provident oraz z Hebe na 1800 mkw. Równolegle spółka wdraża także nowy system dbania o najemców, który ma na celu zautomatyzowanie i usprawnienie procesów obsługowych. Podejmujemy teraz duży wysiłek, aby wdrożyć system dbania o klienta - zapewnił podczas spotkania Jan Metz. Spółka liczy, że nowe podejście w przyszłości pomoże w utrzymaniu klientów i zapobiegnie stratom najemców, jak to się stało w zeszłym roku.

 

Zamiast sprzedaży swoich biurowców Capital Park rozważa uruchomienie funduszu inwestycyjnego zamkniętego aktywów biurowych lub włączenie aktywów biurowych do stworzonego w ubiegłym roku funduszu high-street. To alternatywny sposób pozyskiwania środków na inwestycje. W 2013 r. Capital Park sprzedał w ofercie prywatnej 85 proc. certyfikatów funduszu pozyskując 63,7 mln brutto. Jak dotąd w skład dywidendowego funduszu Real Estate Income Assets FIZ AN weszły jedynie nieruchomości handlowe o wartości ok. 200 mln zł.

 

Cały portfel nieruchomości Grupy Capital Park obejmuje 76 projektów zlokalizowanych w 39 miastach na terenie całego kraju. Swoją aktywność firma koncentruje przede wszystkim na rynku warszawskim. Zlokalizowane są tu 3 największe inwestycje firmy, czyli Eurocentrum Office Complex (42 337 mkw), Royal Wilanów (36 707 mkw) oraz Art Norblin (64 164 mkw).


0.0
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra