Lobos Nieruchomości logoOlivia Business Centre logoFYI Commercial Consulting logoPartner Capital Group logoNowy Styl Group logoCHB14 logoOnyx Business Point logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGTV Lighting logoINTERBIURO logoArchicom logoSpectra Development logoOmnitech Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoPorto Office B Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoKwiaty dla biura logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoEcho Investment logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoAgrobex Sp. z o.o. logoTorus logoAluprof S.A. logoBusiness House logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoLC Corp S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCity Space logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoGhelamco Poland logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoVastint Poland Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoKart Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoCOTEX Office Centre logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Budownictwo kubaturowe ożywia branżę budowlaną

Royal Wilanów, przyszła siedziba firmy Erbud
Royal Wilanów, przyszła siedziba firmy Erbud
W branży budowlanej widać stopniowe ożywienie: poprawiają się marże i rośnie liczba nowych inwestycji. Przykładem tej tendencji są wyniki firmy Erbud.

Za wzrost liczby nowych inwestycji w budownictwie odpowiadają przede wszystkim segment kubaturowy, energetyka i infrastruktura. Jak informuje firma Erbud, portfel jej zamówień sięga 1,5 mld zł, co oznacza, że jest o ponad 16 proc. większy niż przed rokiem. Według prezesa spółki jest to początek polepszenia koniunktury w budownictwie. Branża zyska jeszcze więcej wraz z zaangażowaniem pieniędzy z nowej perspektywy unijnej. Nie bez znaczenia są również inwestycje zagraniczne.

 

Wartość nierozstrzygniętych ofert złożonych przez Grupę Erbud wynosi ok. 5,4 mld zł. W tej chwili trudno powiedzieć, które z nich wejdą. W dalszym ciągu głównym segmentem w naszych przychodach jest budownictwo kubaturowe w Polsce, czyli centra handlowe, biurowce, szkoły, szpitale, i z tego segmentu należy się spodziewać najwięcej kontraktów – podkreśla Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu.

 

Wartość umów podpisanych przez Erbud wynosi 1,5 mld zł (stan na koniec pierwszego kwartału 2014 r.). Na bieżący rok przypada ponad 1 mld zł. Dla porównania: rok wcześniej o tej porze mieliśmy 820 mln zł w portfelu do realizacji na 2013 rok, więc portfel wygląda całkiem nieźle, jeśli chodzi o ten i przyszły rok. Jeśli chodzi o segmenty, to głównie kubaturówka w Polsce, ale i inne segmenty naszej działalności, są dobrze zaopatrzone w zamówienia, po ok. 15 proc. każdy – informuje Dariusz Grzeszczak.

 

Poprawa marż w sektorze budownictwa wiąże się ze wzrostem liczby inwestycji współfinansowanych przez UE, a także, jak twierdzi prezes Erbudu, ze zdrowymi fundamentami polskiej gospodarki, które powodują ożywienie w sferze krajowych i zagranicznych inwestycji. Bardzo duży potencjał cechuje rynek nieruchomości biurowych, na którym zagraniczni inwestorzy relatywnie mocno wpływają na ceny.

 

Spółka Erbud jest obecnie w trakcie budowy dwóch dużych inwestycji biurowych w Warszawie. To jest Eurocentrum oraz Royal Wilanów, nasza przyszła siedziba, do której zamierzamy się wprowadzić na dwudziestopięciolecie naszej firmy w przyszłym roku, w sierpniu lub we wrześniu – mówi Dariusz Grzeszczak.

 

Obecnie trwa oczekiwanie na rozstrzygnięcie sporu Erbudu z Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa-Modlin, domagającym się odszkodowania w wysokości ponad 34 mln zł za utracone korzyści i inne koszty związane z zamknięciem lotniska. Port lotniczy w Modlinie nie funkcjonował od grudnia 2012 r. do lipca 2013 r., ponieważ pękała nawierzchnia na pasie startowym. Spółka, będąca wykonawcą, nie zgadza się z zarzutami. Pozew wpłynął i w tej chwili go analizujemy. Będziemy zastanawiali się, co z tym dalej zrobić. W oparciu o analizę procesu realizacji inwestycji oraz wyniki niezależnych ekspertyz technicznych błędy wykonawcze zostały wykluczone. Przyczyny uszkodzeń były niezależne od spółki – komentuje prezes Erbudu.

Tagi: Erbud
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra