Interbiuro - duży

Nierówna sytuacja na rynku pracy

Jak wynika z badania "Polka na rynku pracy 2014", kobiety uważają, że w sferze zawodowej znajdują się w trudniejszej sytuacji niż mężczyźni.

Niższe wynagrodzenia i dyskryminowanie przez szefów – wg badania „Polka na rynku pracy 2014” kobiety są w niekorzystnej sytuacji na współczesnym rynku pracy. Pracodawcy uznają, że są mniej wydajne, mają zbyt niskie kwalifikacje i, przede wszystkim, mniej koncentrują się na pracy, ponieważ zajmują się jednocześnie prowadzeniem domu.

 

Sytuacja kobiet na rynku pracy cały czas jest niezadowalająca. Dziewięć na dziesięć pań biorących udział w badaniu uważa ją za trudniejszą niż sytuację mężczyzn. Pracodawcy są przekonani, że kobiety nie są równie wartościowymi pracownikami jak mężczyźni. Ich zdaniem kłopotem jest również to, że trudno jest łączyć pracę zawodową z życiem osobistym, dlatego kobiety nie mogą się równie mocno skoncentrować na karierze zawodowej – potwierdza Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej w Henkel Polska.

 

W badaniu kobiety zwracają również uwagę na brak perspektyw rozwoju, a także mobbing i mniejsze szanse na awans. Co druga kobieta biorąca udział w badaniu powiedziała, że osobiście spotkała się z sytuacją nierównego traktowania w miejscu pracy. A kolejne ponad 30 proc. powiedziało, że słyszało o takich sytuacjach od swoich znajomych czy koleżanek – mówi Dorota Strosznajder.

 

Nie bez znaczenia są także różnice w wysokości wynagrodzeń. Polki zarabiają średnio o 20 proc. mniej niż Polacy płci męskiej. System społeczny, system kulturowy nie wspiera karier i aspiracji zawodowych kobiet. One muszą o swoje miejsce na rynku pracy po prostu walczyć mocniej niż mężczyźni i bardziej się rozpychać – komentuje Dorota Strosznajder.

 

Eksperci dodają jednak, że w najbliższych latach te nierówności będą się zmniejszać, a ilość pracodawców walczących z dyskryminacją płci będzie się zwiększać. 80 proc. kobiet ma nadzieję na poprawę sytuacji w ciągu nadchodzących 10-15 lat.

 

Pracodawca może dbać o alternatywne formy zatrudnienia, np. o pracę w elastycznych godzinach lub możliwość pracy z domu. Ważna jest także możliwość zaoferowania pracownikom, szczególnie wtedy, kiedy dzieci są mniejsze, możliwości pracy na część etatu, w niepełnym wymiarze godzin, dlatego że czasami łatwiej jest zorganizować kogoś na jeden czy dwa dni w tygodniu do opieki nad dzieckiem, niż zatrudnić opiekunkę na cały etat – radzi Dorota Strosznajder.

 

Badanie „Polka na rynku pracy 2014” zostało przeprowadzone podczas ostatniego Kongresu Kobiet w Warszawie.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz