Ghelamco zadba o przestrzeń publiczną

Plac Europejski, który powstanie przy kompleksie Warsaw Spire
Na placu umiejscowione zostaną fontanny i meble miejskie
Plac Europejski – taką nazwę nosić będzie przestrzeń publiczna, która powstanie w ramach kompleksu Warsaw Spire.

Inwestycja Warsaw Spire realizowana jest przez Ghelamco Poland w kwartale ul. Grzybowskiej, Towarowej, Łuckiej i Wroniej w Warszawie. Deweloper informował już wcześniej o planach unikalnego zaaranżowania przestrzeni wokół tej inwestycji i właśnie zdradził więcej szczegółów oraz nowe wizualizacje.

 

Plac Europejski będzie pierwszym w Warszawie tak dużym i spójnym placem łączącym funkcje publiczne i biznesowe. Za projekt tej przestrzeni odpowiada słynna belgijska pracownia Wirtz International Landscape Architects, która poszczycić się może takimi realizacjami jak ogrody Pałacu Elizejskiego, Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w sercu Paryża, czy Jubilee Park w londyńskim Canary Wharf.

 

Relaks w biznesowym centrum Warszawy

 

Koncepcja zaproponowana przez pracownię Wirtz zakłada realizację miejsca relaksu, odpowiadającego potrzebom użytkowników Warsaw Spire i mieszkańców stolicy. Na placu znajdą się liczne wysokie metasekwoje chińskie, cyprysiki błotne i glediczie trójcierniowe, zwane z powodu złotego zabarwienia liści Sunburst. Wśród drzew, przez całą długość placu, popłynie kaskadowy strumień o zamkniętym obiegu wody. Jego źródło znajdować się będzie w „jeziorku”, na środku którego zasadzone zostaną drzewa. Ujście strumienia zaplanowane jest w zlokalizowanej przy wieży kompleksu fontannie. Odwiedzający plac znajdą się w otoczeniu okazałych żywopłotów z buku zwyczajnego i fontann jetowych. Plac wyłożony zostanie 1300 tonami granitu, który pochodzić będzie z kamieniołomów w Portugalii. Jest to ten sam materiał, który znajduje się wokół sławnej piramidy na dziedzińcu Luwru. Projektanci placu Europejskiego zadbali ponadto o stację rowerową, ogródki letnie i meble miejskie.

 

Na placu od strony ul. Grzybowskiej wyrośnie amfiteatr, który gościć będzie liczne wydarzenia kulturalne, koncerty i imprezy. W obiekcie znajdzie się także wykończony w drewnie taras widokowy. Kolejną zaplanowaną atrakcją będzie tzw. pasaż artystyczny, czyli miejsce przeznaczone na czasowe wystawy młodych artystów. Konstrukcja zaprojektowana jest w taki sposób, by zagwarantować możliwość całorocznej ekspozycji obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych.

 

Na placu Europejskim nie zabranie również restauracji, barów i kawiarni zlokalizowanych na parterach biurowców Warsaw Spire, a także w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach na samym placu. W planach jest budowa niezależnego budynku restauracyjnego o powierzchni ponad 400 mkw., który cechować się będzie organiczną formą architektoniczną. Projekt zakłada także remont budynków magazynowych znajdujących się przy ul. Wroniej, naprzeciwko Hotelu Hilton. Mają one zostać całkowicie przeszklone i staną się lokalizacją dla unikalnej restauracji. Ponadto, całe trzecie piętro w budynku wieżowym Warsaw Spire przeznaczone będzie pod funkcje gastronomiczne.

 

Rada Miasta Stołecznego Warszawy zatwierdziła nazwę plac Europejski w kwietniu 2014 r.


0.0
Napisz pierwszy komentarz