OVO Wrocław – opływowa fala z Corianu

OVO Wrocław kształtem przypomina kroplę wody
Kompleks łączyć będzie powierzchnie biurowe, mieszkaniowe i usługowe
Trwa budowa kompleksu OVO Wrocław. Elewacja futurystycznego projektu zostanie wykonana z Corianu – plastycznego materiału umożliwiającego nadanie budynkowi opływowej formy.

We Wrocławiu przy ul. Podwale 82-91 powstaje wielofunkcyjny  kompleks OVO Wrocław, który łączyć będzie w sobie powierzchnie biurowe, mieszkaniowe i usługowe. W budynku znajdzie się także pięciogwiazdkowy hotel Hilton i klub fitness. Inwestycja charakteryzuje się oryginalnym kształtem – przypomina kroplę wody i jest inspirowana nurtem architektonicznym zwanym blobitekturą.

 

Po raz pierwszy w Polsce

 

Opływową formę budynku uzyskać można dzięki materiałowi znanemu jako Corian®, który w Polsce został dopuszczony do stosowania dopiero w 2012 r. Dotąd wykorzystany został jedynie do ozdoby lotniska Kosakowo w Gdyni i Domu Mody Klif w Warszawie. Naszym zadaniem było zaprojektować budynek, który połączy ze sobą wiele skomplikowanych funkcji. Wygląd OVO Wrocław jest wynikiem tego projektowania – komentuje Asaf Gottesman, architekt koncepcyjny OVO Wrocław z pracowni Gottesman-Szmelcman Architecture. Aby zapewnić ciągłość formy, należało zastosować materiał dający się formować, a jednocześnie trwały i odpowiadający idei budynku – dodaje.

 

Sprowadzony z Turcji materiał (choć produkowany także w Japonii, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych) można dowolnie formować w temperaturze 160 st. C. Umożliwia to kreowanie elementów o różnym kształcie. Materiał będzie poddawany termoformowaniu w dwóch płaszczyznach, dzięki czemu będzie można uformować bryłę OVO Wrocław i wszystkie jej zaokrąglenia – wyjaśnia Łukasz Gągało, Country Manager, DuPont Building Innovations (DuPont™ Corian®).

 

Ponad 70 inwestycji na świecie

 

Corian® opracowany został w 1967 r. przez firmę DuPont, która wynalazła również nylon, teflon i kevlar. W ok. jednej trzeciej składa się on z żywicy akrylowej, a w dwóch trzecich z minerałów naturalnych oraz barwników. Początkowo produkowano z niego blaty, umywalki i wanny, a także meble, oświetlenie i panele dotykowe. Pierwszą budowlą w całości wykonaną z solid surface Corian® był powstały w 2007 r. Hotel Seeko’o w Bordeaux we Francji, przypominający kształtem płynący lodowiec. Od tego czasu na świecie przybyło ponad 70 inwestycji, do budowy których wykorzystano materiał opracowany przez DuPont.

 

Zalety

 

Wśród atutuów Corianu® wymienić można odporność na uszkodzenia oraz łatwość w naprawie i czyszczeniu (przy użyciu detergentów i łagodnych środków ściernych można pozbyć się z niego wszystkich zabrudzeń, łącznie z graffiti). Corian® dostępny jest w 84 kolorach, a na powierzchni zestawionych ze sobą elementów nie widać łączenia.

 

Budynek OVO Wrocław będzie miał 9 kondygnacji (w tym 2 podziemne), dzięki czemu osiągnie wysokość 25 metrów. Za prace budowlane odpowiada konsorcjum, którego liderem jest Eiffage Polska Budownictwo S.A., projekt kompleksu powstał zaś w pracowni Gottesman–Szmelcman Architecture. Inwestorem OVO Wrocław jest firma Wings Properties Sp. z o.o., wchodząca w skład grupy deweloperskiej Star Group Poland. Koszt inwestycji wynosi 260 mln zł.


0.0
Tagi: OVO Wrocław
Napisz pierwszy komentarz