Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTorus logoCity Space logoOnyx Business Point logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoBusiness House logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoArchicom logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoCOTEX Office Centre logoPartner Capital Group logoDEVCO Sp. z.o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoLobos Nieruchomości logoKwiaty dla biura logoINTERBIURO logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoFYI Commercial Consulting logoSpectra Development logoDorbud S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoHAVRE Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoPRO-INVEST S.A. logoNowy Styl Group logoOlivia Business Centre logoEcho Investment logoCHB14 logoSchüco International Polska logoAWIM Grupa Inwestycyjna logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Odpowiednie zarządzanie rynkiem sposobem na kryzys

Z danych Coface wynika, że w roku 2013 ogłoszono łącznie 213 postanowień o upadłości firm związanych z branżą budowlaną. Jan Styliński z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa przewiduje, że w br. sytuacja w sektorze może ulec pogorszeniu. Jak przetrwać złą sytuację gospodarczą?

Warto zwrócić uwagę na dobre zarządzanie projektami budowlanymi. Dowodzi temu firma Skanska, która w roku 2013 miała przychody w wysokości 4,2 mld zł, a jej zysk operacyjny wyniósł 170 mln zł. W Polsce spółka odnotowała najwyższy wskaźnik rentowności netto – 4 proc., a dodatkowo zatrudniła ponad 7 tys. nowych pracowników.

 

Odpowiednie zarządzanie rynkiem to m.in. ugaszenie zbyt ambitnych planów firm budowlanych, które startując w zbyt wielu przetargach, w konsekwencji napotykają problemy negatywnie wpływające na sytuację finansową spółki. Nie bez znaczenia pozostaje także właściwa organizacja wewnątrz firmy i stosunek do klienta.

 

Inwestor czy klient ma duży wpływ na to, w jaki sposób proces budowlany jest zorganizowany, zaprojektowany, czy dokumentacja projektowa jest profesjonalna oraz w jaki sposób realizacja tego projektu jest nadzorowana. Ale moim zdaniem każdy musi skupić się na tym, co zależy od niego. Czyli my jako firma musimy skupić się na tym, żeby profesjonalnie robić to, za co ponosimy odpowiedzialność – komentuje Krzysztof Andrulewicz, prezes Skanska. Nasza działalność jest oparta o strategię pięciu zer, czyli zero wypadków, zero naruszeń etyki, zero usterek, zero naruszeń środowiska i wreszcie zero stratnych projektów. Jeżeli mamy stratny projekt, to znaczy, że nie byliśmy profesjonalni na etapie jego wyboru albo realizacji – dodaje.

Tagi: SKANSKA
Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra