PRO-INVEST S.A. logoSchüco International Polska logoOnyx Business Point logoOlivia Business Centre logoUNIMOR Development S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoGTV Lighting logoTorus logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoNowy Styl Group logoPartner Capital Group logoDorbud S.A. logoFYI Commercial Consulting logoSpectra Development logoGhelamco Poland logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoCOTEX Office Centre logoCHB14 logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoLC Corp S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoCity Space logoKwiaty dla biura logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoBusiness House logoOmnitech Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoArchicom logoEcho Investment logoAluprof S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Niepokój w polskiej gospodarce

Przedsiębiorcy coraz bardziej obawiają się sankcji nakładanych przez Unię Europejską na Rosję oraz jej odpowiedzi, które mogą trafić m.in. w polskie budownictwo.

Do 4,9 pkt. wzrósł barometr IRG SGH - wskaźnik obrazujący koniunkturę w polskiej gospodarce w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2014 r. To o 0,2 pkt. więcej niż w poprzednim kwartale. W odniesieniu do całego roku, odnotowana poprawa wynosi 7,6 pkt. To sygnał, że w gospodarce dzieje się coś niepokojącego - komentuje prof. Elżbieta Adamowicz, współautorka badania i dyrektor Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej. - Oczekiwaliśmy znacznie większej poprawy.

 

Niepokój wśród przedsiębiorców wywołują prowadzone za wschodnią granicą działania militarne, nakładane na Rosję sankcje gospodarcze, a także jej odpowiedź w postaci embarga na dostawy produktów i usług. Duży spadek optymizmu odnotowano m.in. w budownictwie, handlu, transporcie, rolnictwie i przemyśle przetwórczym. To wszystko są obszary działalności gospodarczych, w których koniunktura się pogarsza, albo zmiany są tak niewielkie, że w granicach błędu. Pamiętajmy, że trzeci kwartał to okres szczytowej, sezonowej aktywności gospodarczej. Podczas ostatnich trzech miesięcy roku czynniki sezonowe nie będą już oddziaływały pozytywnie, a i negatywne oddziaływanie sytuacji politycznej prawdopodobnie jeszcze się zwiększy - uważa prof. Elżbieta Adamowicz.

 

Z badania Szkoły Głównej Handlowej wynika, że w najbliższych miesiącach zmniejszenia aktywności nie musi obawiać się jedynie sektor bankowy, w którym poprawę koniunktury w stopniu przewyższającym średnią okresu i sektora sygnalizują przedsiębiorcy, prowadzący działalność finansową.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra