Przedsiębiorstwo Budowlane START logoVantage Development S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCity Space logoTétris Poland logoINTERBIURO logoLC Corp S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoPodium Investment logoPorto Office A Sp. z o.o. logoTorus logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoForbo Flooring Systems Polska logoCOTEX Office Centre logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoSpectra Development logoHAVRE Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoEcho Investment logoUNIMOR Development S.A. logoKontor logoGTV Lighting logoBusiness House logoFYI Commercial Consulting logoARTSERVIS sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoDEVCO Sp. z.o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoArchicom logoNowy Styl Group logoGhelamco Poland logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAgrobex Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Niepokój w polskiej gospodarce

Przedsiębiorcy coraz bardziej obawiają się sankcji nakładanych przez Unię Europejską na Rosję oraz jej odpowiedzi, które mogą trafić m.in. w polskie budownictwo.

Do 4,9 pkt. wzrósł barometr IRG SGH - wskaźnik obrazujący koniunkturę w polskiej gospodarce w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2014 r. To o 0,2 pkt. więcej niż w poprzednim kwartale. W odniesieniu do całego roku, odnotowana poprawa wynosi 7,6 pkt. To sygnał, że w gospodarce dzieje się coś niepokojącego - komentuje prof. Elżbieta Adamowicz, współautorka badania i dyrektor Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej. - Oczekiwaliśmy znacznie większej poprawy.

 

Niepokój wśród przedsiębiorców wywołują prowadzone za wschodnią granicą działania militarne, nakładane na Rosję sankcje gospodarcze, a także jej odpowiedź w postaci embarga na dostawy produktów i usług. Duży spadek optymizmu odnotowano m.in. w budownictwie, handlu, transporcie, rolnictwie i przemyśle przetwórczym. To wszystko są obszary działalności gospodarczych, w których koniunktura się pogarsza, albo zmiany są tak niewielkie, że w granicach błędu. Pamiętajmy, że trzeci kwartał to okres szczytowej, sezonowej aktywności gospodarczej. Podczas ostatnich trzech miesięcy roku czynniki sezonowe nie będą już oddziaływały pozytywnie, a i negatywne oddziaływanie sytuacji politycznej prawdopodobnie jeszcze się zwiększy - uważa prof. Elżbieta Adamowicz.

 

Z badania Szkoły Głównej Handlowej wynika, że w najbliższych miesiącach zmniejszenia aktywności nie musi obawiać się jedynie sektor bankowy, w którym poprawę koniunktury w stopniu przewyższającym średnią okresu i sektora sygnalizują przedsiębiorcy, prowadzący działalność finansową.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra