UNIMOR Development S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoAgrobex Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoTétris Poland logoKontor logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoOlivia Business Centre logoINTER-BUD logoDEVCO Sp. z.o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoBusiness House logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoFYI Commercial Consulting logoVastint Poland Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoINTERBIURO logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPodium Investment logoForbo Flooring Systems Polska logoVantage Development S.A. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoArchicom logoTorus logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoCity Space logoHAVRE Sp. z o.o. logoSpectra Development logoAluprof S.A. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Wielkopolska poszukuje inwestorów

Rynek w Poznaniu
Rynek w Poznaniu
Wielkopolska próbuje przyciągnąć inwestorów, chętnych do odnawiania starych budynków, którzy mieliby także zadbać o wartość społeczną projektów.

Potrzebujemy takich inwestorów, którzy oprócz typowo komercyjnego projektu, generują dodatkowy element społeczny. Mamy przykłady takich projektów, chociażby przerobienie starych hal fabrycznych na biurowiec, a wokół którego powstaje park, zarządzany później przez miasto – mówi Radosław Krawczykowski, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego w Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim.

 

Radosław Krawczykowski podkreśla, że nie muszą to być bardzo duże inwestycje. Ważna jest jednak ich rola w przestrzeni miejskiej, stąd bardzo atrakcyjnych projektów jest tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości. W inkubatorze przedsiębiorczości mogą się ulokować nowe firmy, które w normalnych, realnych stawkach rynkowych nie byłyby w stanie funkcjonować gdzie indziej. Jest to wartość dodana. Jeśli nawet tych miejsc pracy dodatkowo powstaje kilkanaście czy kilkadziesiąt, to warto te środki inwestować – uważa Radosław Krawczykowski.‒ To nie zawsze muszą być miejsca pracy generowane bezpośrednio.

 

Dużą rolę w przyciąganiu inwestorów pełni dostępność preferencyjnych pożyczek z unijnej inicjatywy JESSICA, jednak by się o nie ubiegać, przedsiębiorcy muszą zrealizować aspekt społeczny inwestycji, na przykład poprzez stworzenie nowej przestrzeni miejskiej lub rewitalizację budynków. Nie każdy projekt, który zgłasza się o dofinansowanie do Banku Gospodarstwa Krajowego, otrzymuje je, bo nie każdy projekt jest w stanie spełnić nasze założenia. Ale taka selekcja projektów pozwala na to, żeby wybierać te najlepsze, oraz te, które generują określone miejsca pracy – przekonuje dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego.


0.0
Tagi: Poznań
Napisz pierwszy komentarz
mantra