EQ2

Łódzki World Trade Center zmondernizuje Skanska

Centrum Łodzi, © Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCowce_w_%C5%81odzi, fot. Jakub Zasina, licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
Wizualizacja odnowionego wieżowca
Już niebawem nowy wygląd zyska wieżowiec dawnej Centrali Handlu Zagranicznego w Łodzi. 24 października Skanska podpisała umowę na wykonanie modernizacji budynku postawionego w 1972 roku, którego inwestorem jest firma Textilimpex Sp. z o.o.

Wieżowiec Textilimpexu jest jednym z dwóch budynków, położonych przy ul. Romualda Traugutta. Na sąsiedniej działce znajduje się bliźniaczy obiekt, który generalny remont przeszedł 2 lata temu. Budynki liczą po 68 m wysokości do dachu oraz 90 m wysokości całkowitej wraz masztami, a ich kształt, położenie i przeznaczenie sprawiają, że nazywane są łódzkim World Trade Center.

 

Czas na remont

 

42-letni budynek przy Traugutta 25, składający się z 17 kondygnacji oraz piwnicy został pomyślany jako obiekt biurowo-administracyjny. Konstrukcją nośną budynku jest trzon żelbetowy – klatka schodowa i szyb windowy na cztery windy. Wieżowiec jest podzielony na dwie bryły: część wysoką - biurową i część niską - dwukondygnacyjną o przeznaczeniu konferencyjno-wystawienniczym.

 

Podczas użytkowania budynku największymi problemami technicznymi, z jakimi się borykaliśmy, były odpadające elementy elewacji budynku wykonanej z płyt szklanych mocowanych do rusztu drewnianego. Czynniki atmosferyczne – wiatr, deszcz, promieniowanie słoneczne, korozja biologiczna drewna, powodowały systematyczne niszczenie elewacji i ostatnio coraz częściej zdarzały się przypadki odpadania z niej pojedynczych płyt – mówi Marian Wasiela, Dyrektor Administarcyjny Textilimpex Sp. z o.o. - Dla unaocznienia skali problemu dodam, że w ostatnich sześciu latach działalności takich przypadków było kilka. Mimo podejmowanych intensywnych działań zabezpieczających, elewacja z roku na rok ulegała dalszej przyspieszonej destrukcji. Ponadto wadliwie osadzone okna powodowały niekontrolowane przewiewy do wnętrza powodując bardzo duże ochłodzenie pomieszczeń, a przez to straty energii cieplnej. Wykonany audyt energetyczny budynku potwierdził nasze przypuszczenia, że już najwyższy czas wykonać termomodernizację budynku, gdyż dalsze jego użytkowanie może prowadzić do co raz częstszych niebezpiecznych sytuacji i coraz większych strat finansowych.

 

W ramach podpisanego kontraktu, Skanska wykona termomodernizację elewacji budynku wraz z remontem instalacji centralnego ogrzewania i wentylacji. Powierzchnia zabudowy budynku wynosi 1 950 mkw., natomiast powierzchnia użytkowa 12 800 mkw.

 

Zakres prac, jaki wykonamy, obejmuje: demontaż elewacji, parapetów, obróbek blacharskich oraz istniejących na elewacji urządzeń klimatyzacyjnych – wymienia Przemysław Stasiak, Inżynier Projektu, Skanska. - Następnie wymienimy istniejącą stolarkę okienną na nową stolarkę PCV o powierzchni 1 795 mkw., wyremontujemy zadaszenia nad wejściem głównym, ocieplimy ściany zewnętrzne, wykonamy nowe pokrycie dachu i zamontujemy nowe obróbki blacharskie – dodaje Przemysław Stasiak.

 

Nowa elewacja

 

Nową elewację wieżowca przygotował architekt Adam Nawrot. Z uwagi na to, że modernizowany budynek jest budynkiem wysokościowym, dodatkowo mocno wyeksponowanym w przestrzeni miasta należało w ramach modernizacji elewacji zastosować rozwiązania odpowiednie do sytuacji. W związku z tym na elewacji zastosowano elewację wentylowaną z włókno-cementowych płyt okładzinowych. Okładziny te tworzą swoistą siatkę na fasadzie, która na nowo definiuje pierwotne podziały elewacyjne budynku. Ukłonem w stosunku do kompozycji istniejącej elewacji jest podkreślenie podwójnej szerokości modułu z lewej strony każdej z czterech elewacji wieżowca oraz wyróżnienie cokołu i zwieńczenia budynku zagęszczoną siatką okładzin fasadowych. Najbardziej wyeksponowany, północno-wschodni narożnik budynku został dodatkowo zaakcentowany poprzez zmianę okładzin na dwóch ostatnich kondygnacjach. Projekt zakładał uszanowanie oryginalnych założeń kompozycyjnych Aleksandra Zwierki przy jednoczesnym wprowadzeniu współczesnej formy i nowoczesnych materiałów – opowiada Adam Nawrot, autor projektu nowej elewacji.

 

Termomodernizacja

 

Podstawowym celem jaki przyświecał podejmującym decyzję o termomodernizacji budynku było ograniczenie rocznego zapotrzebowanie na energię. Zastosowane okładziny pozwolą zmniejszyć zapotrzebowanie o blisko 60 proc. dotychczasowego zapotrzebowani. A w konsekwencji zostanie znacznie zmniejszona emisja pyłów, dwutlenku siarki, dwutlenku i tlenku węgla do atmosfery – szacuje Marian Wasiela.

 

Do termomodernizacji Skanska zastosuje metodę BSO - bezspoinowy system ociepleń, popularnie określany jako metoda lekko-mokra, a także wentylowany system elewacyjny z paneli elewacyjnych. W technologii BSO ocieplimy 4 053 mkw. elewacji – mówi Przemysław Stasiak. - Płyty elewacyjne w systemie elewacyjnym wentylowanym zamontujemy na powierzchni 4 468 mkw.. System ten jest odporny na uszkodzenia oraz posiada długą żywotność, chroni wnętrze budynku przed nagrzewaniem w porze letniej, zaś zimą przed stratami ciepła. Termomodernizacja poprawi nie tylko warunki termoizolacyjne budynku, ale nada mu nowy i estetyczny wygląd. Wyzwaniem będzie dla nas prowadzenie prac na dużej wysokości oraz na czynnym obiekcie - dodaje.

 

Dla lepszego komfortu

 

Wymieniona instalacja wentylacji mechanicznej wpłynie na komfort osób pracujących w pomieszczeniach wieżowca. Miasto zyska kilka tysięcy powierzchni biurowej o podwyższonym standardzie, tuż przy nowym dworcu kolejowym. Jesteśmy pewni, że wszystkie te czynniki razem wzięte będą zachęcały najemców. Ułatwią decyzję nawet o przeniesieniu biur z Warszawy do Łodzi tym, którzy już się z takim zamiarem nosili. Tkanka miejska zyska odświeżony reprezentacyjny budynek w nowym centrum Łodzi. Budynek Textilimpexu, który przecież z Łodzią kojarzy się nierozerwalnie - jak Wieża Eiffla z Paryżem czy Pałac Kultury z Warszawą - i chociażby dlatego nie może zniknąć z mapy biznesowej miasta, Polski, Europy, a nawet świata – podkreśla Marcin Granosik. - Jest to największa inwestycja modernizacyjna w całej historii Spółki i uświetni jej 65-lecie urodzin – dodaje Marcin Granosik.

 

Roboty budowlane ruszą jeszcze w październiku. Inwestycja Textilimpexu będzie kosztowała 10,8 mln zł brutto i jest współfinansowana ze środków WFOŚiGW. Zakończenie prac zaplanowano na koniec 2015 r.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz