ARTSERVIS sp. z o.o. logoINTER-BUD logoOlivia Business Centre logoTorus logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoAgrobex Sp. z o.o. logoTétris Poland logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoFYI Commercial Consulting logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoSpectra Development logoDEVCO Sp. z.o.o. logoNowy Styl Group logoGTV Lighting logoCity Space logoRIS Kotes logoBusiness House logoVantage Development S.A. logoForbo Flooring Systems Polska logoINTERBIURO logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoAluprof S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoUNIMOR Development S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoPodium Investment logoCOTEX Office Centre logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Rośnie skala ataków ze strony cyberprzestępców

Z roku na rok rośnie skala ataków ze strony cyberprzestępców. W 2014 r. ofiarami włamań było wiele firm, a gospodarka globalna traci na nich nawet pół miliarda dolarów rocznie. Jak zminimalizować niebezpieczeństwo?

Dane CERT Orange Polska pokazują, że od stycznia do listopada 2014 roku liczba ataków odmowy dostępu typu DdoS zwiększyła się o 40 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Wzrósł także poziom skomplikowania i liczba zaawansowanych zagrożeń – CERT Orange zidentyfikowało ponad 100 tys. prób ataków tego typu, przy czym ataki znacząco przybrały na sile w ostatnim półroczu. Dotyczyły one głównie dużych przedsiębiorstw, instytucji finansowych, banków i spółek Skarbu Państwa.

 

Myślę, że jednym z głównych zmagań firm i szefów IT będzie to, aby odpowiednio zabezpieczyć systemy przed tymi atakami – komentuje Leszek Hołda, prezes zarządu Integrated Solutions.

 

Z badania PwC wynika, że w tym roku na bezpieczeństwo organizacje przeznaczyły średnio 5,5 proc. nakładów na IT. Połowa respondentów stwierdziła, że spodziewa się wzrostu wydatków na ten cel, a na dotychczasowym poziomie zamierza utrzymać je niespełna 30 proc.

 

Jednym z filarów, wokół którego będą rozwijały się nowe technologie, jest też mobilność. Około 60 proc. sprzedawanych urządzeń to smartfony. Oczywiście z tym wiążą się duże ułatwienia i rozszerzenie funkcjonalności po stronie użytkownika końcowego, ale pojawia się również kwestia odpowiedniego zabezpieczenia danych na smartfonach. W związku z tym możemy spodziewać się dużej dynamiki wzrostu systemów mobile device management [oprogramowanie służące do zdalnego zarządzania urządzeniami przenośnymi pracowników – red.] – uważa Leszek Hołda.

 

Ekspert zwraca uwagę, że w I półroczu 2014 roku spółka sprzedała tyle rozwiązań z tego segmentu, ile przez cały 2013 rok.

 

Trzecim ważnym dla IT sektorem jest internet rzeczy, w szczególności technologia machine to machine, polegająca na komunikacji między maszynami. Firma Gartner prognozuje, że do 2020 roku rynek ten będzie wart ok. 300 mld dolarów. Firma IDC przekonuje, że do tego czasu połączonych ze sobą będzie nawet 30 mld urządzeń. Te technologie będą znajdowały zastosowania w coraz to nowszych obszarach naszego życia codziennego, także w rozwiązaniach biznesowych – dodaje prezes IS.

 

Wymienione zagrożenia powodują, że firmy rozszerzają portfolio rozwiązań dla biznesu. Idziemy w kierunku rozwiązań z chmury, które oznaczają szybką implementację i niską barierę kosztową wejścia. W chmurze są dostępne zarówno rozwiązania security, jak i mobile device management. To są podstawowe elementy, które spowodują że rozwiązania chmurowe będą coraz bardziej adaptowane przez dostawców – zapowiada prezes Integrated Solutions.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra