PRO-INVEST S.A. logoTorus logoKart Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoArchicom logoCity Space logoKwiaty dla biura logoCHB14 logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoOmnitech Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoNowy Styl Group logoWOMAK HOLDING logoEcho Investment logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOlivia Business Centre logoPartner Capital Group logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoPorto Office B Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoDEVCO Sp. z.o.o. logoBusiness House logoHAVRE Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoTriGranit Corporation logoHexagon logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoAluprof S.A. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoBREMA Sp. z.o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoEcophon Saint-Gobain logoLobos Nieruchomości logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Rośnie skala ataków ze strony cyberprzestępców

Z roku na rok rośnie skala ataków ze strony cyberprzestępców. W 2014 r. ofiarami włamań było wiele firm, a gospodarka globalna traci na nich nawet pół miliarda dolarów rocznie. Jak zminimalizować niebezpieczeństwo?

Dane CERT Orange Polska pokazują, że od stycznia do listopada 2014 roku liczba ataków odmowy dostępu typu DdoS zwiększyła się o 40 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Wzrósł także poziom skomplikowania i liczba zaawansowanych zagrożeń – CERT Orange zidentyfikowało ponad 100 tys. prób ataków tego typu, przy czym ataki znacząco przybrały na sile w ostatnim półroczu. Dotyczyły one głównie dużych przedsiębiorstw, instytucji finansowych, banków i spółek Skarbu Państwa.

 

Myślę, że jednym z głównych zmagań firm i szefów IT będzie to, aby odpowiednio zabezpieczyć systemy przed tymi atakami – komentuje Leszek Hołda, prezes zarządu Integrated Solutions.

 

Z badania PwC wynika, że w tym roku na bezpieczeństwo organizacje przeznaczyły średnio 5,5 proc. nakładów na IT. Połowa respondentów stwierdziła, że spodziewa się wzrostu wydatków na ten cel, a na dotychczasowym poziomie zamierza utrzymać je niespełna 30 proc.

 

Jednym z filarów, wokół którego będą rozwijały się nowe technologie, jest też mobilność. Około 60 proc. sprzedawanych urządzeń to smartfony. Oczywiście z tym wiążą się duże ułatwienia i rozszerzenie funkcjonalności po stronie użytkownika końcowego, ale pojawia się również kwestia odpowiedniego zabezpieczenia danych na smartfonach. W związku z tym możemy spodziewać się dużej dynamiki wzrostu systemów mobile device management [oprogramowanie służące do zdalnego zarządzania urządzeniami przenośnymi pracowników – red.] – uważa Leszek Hołda.

 

Ekspert zwraca uwagę, że w I półroczu 2014 roku spółka sprzedała tyle rozwiązań z tego segmentu, ile przez cały 2013 rok.

 

Trzecim ważnym dla IT sektorem jest internet rzeczy, w szczególności technologia machine to machine, polegająca na komunikacji między maszynami. Firma Gartner prognozuje, że do 2020 roku rynek ten będzie wart ok. 300 mld dolarów. Firma IDC przekonuje, że do tego czasu połączonych ze sobą będzie nawet 30 mld urządzeń. Te technologie będą znajdowały zastosowania w coraz to nowszych obszarach naszego życia codziennego, także w rozwiązaniach biznesowych – dodaje prezes IS.

 

Wymienione zagrożenia powodują, że firmy rozszerzają portfolio rozwiązań dla biznesu. Idziemy w kierunku rozwiązań z chmury, które oznaczają szybką implementację i niską barierę kosztową wejścia. W chmurze są dostępne zarówno rozwiązania security, jak i mobile device management. To są podstawowe elementy, które spowodują że rozwiązania chmurowe będą coraz bardziej adaptowane przez dostawców – zapowiada prezes Integrated Solutions.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra