INTERBIURO logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoSchüco International Polska logoBusiness House logoDorbud S.A. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoGhelamco Poland logoAgrobex Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoOlivia Business Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoLC Corp S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoHAVRE Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoGTV Lighting logoArchicom logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoTorus logoSpectra Development logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKart Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoCOTEX Office Centre logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoCHB14 logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoCity Space logoPartner Capital Group logoEcho Investment logoOnyx Business Point logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Rośnie skala ataków ze strony cyberprzestępców

Z roku na rok rośnie skala ataków ze strony cyberprzestępców. W 2014 r. ofiarami włamań było wiele firm, a gospodarka globalna traci na nich nawet pół miliarda dolarów rocznie. Jak zminimalizować niebezpieczeństwo?

Dane CERT Orange Polska pokazują, że od stycznia do listopada 2014 roku liczba ataków odmowy dostępu typu DdoS zwiększyła się o 40 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Wzrósł także poziom skomplikowania i liczba zaawansowanych zagrożeń – CERT Orange zidentyfikowało ponad 100 tys. prób ataków tego typu, przy czym ataki znacząco przybrały na sile w ostatnim półroczu. Dotyczyły one głównie dużych przedsiębiorstw, instytucji finansowych, banków i spółek Skarbu Państwa.

 

Myślę, że jednym z głównych zmagań firm i szefów IT będzie to, aby odpowiednio zabezpieczyć systemy przed tymi atakami – komentuje Leszek Hołda, prezes zarządu Integrated Solutions.

 

Z badania PwC wynika, że w tym roku na bezpieczeństwo organizacje przeznaczyły średnio 5,5 proc. nakładów na IT. Połowa respondentów stwierdziła, że spodziewa się wzrostu wydatków na ten cel, a na dotychczasowym poziomie zamierza utrzymać je niespełna 30 proc.

 

Jednym z filarów, wokół którego będą rozwijały się nowe technologie, jest też mobilność. Około 60 proc. sprzedawanych urządzeń to smartfony. Oczywiście z tym wiążą się duże ułatwienia i rozszerzenie funkcjonalności po stronie użytkownika końcowego, ale pojawia się również kwestia odpowiedniego zabezpieczenia danych na smartfonach. W związku z tym możemy spodziewać się dużej dynamiki wzrostu systemów mobile device management [oprogramowanie służące do zdalnego zarządzania urządzeniami przenośnymi pracowników – red.] – uważa Leszek Hołda.

 

Ekspert zwraca uwagę, że w I półroczu 2014 roku spółka sprzedała tyle rozwiązań z tego segmentu, ile przez cały 2013 rok.

 

Trzecim ważnym dla IT sektorem jest internet rzeczy, w szczególności technologia machine to machine, polegająca na komunikacji między maszynami. Firma Gartner prognozuje, że do 2020 roku rynek ten będzie wart ok. 300 mld dolarów. Firma IDC przekonuje, że do tego czasu połączonych ze sobą będzie nawet 30 mld urządzeń. Te technologie będą znajdowały zastosowania w coraz to nowszych obszarach naszego życia codziennego, także w rozwiązaniach biznesowych – dodaje prezes IS.

 

Wymienione zagrożenia powodują, że firmy rozszerzają portfolio rozwiązań dla biznesu. Idziemy w kierunku rozwiązań z chmury, które oznaczają szybką implementację i niską barierę kosztową wejścia. W chmurze są dostępne zarówno rozwiązania security, jak i mobile device management. To są podstawowe elementy, które spowodują że rozwiązania chmurowe będą coraz bardziej adaptowane przez dostawców – zapowiada prezes Integrated Solutions.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra