Interbiuro - duży

IT wspiera pracodawców w zarządzaniu kadrami

Dzięki nowoczesnym systemom IT, zarządzanie zasobami ludzkimi może być tańsze i bardziej efektywne. Oprogramowanie może być wykorzystywane np. do badania kompetencji, identyfikacji talentów, wspierania rozwoju, szkoleń czy budowania ścieżek kariery.

Widzimy bardzo silne powiązanie między dwoma obszarami: realizacją strategii biznesowej firmy i obszarem HR poprzez wybieranie właściwych osób do realizacji właściwych zadań we właściwy sposób, przy zapewnieniu pracownikom właściwego rozwoju. Musimy pamiętać o tym, że największą wartością w firmie są ludzie, to dzięki nim niektóre z firm realizują założone cele i osiągają sukces ‒ uważa Beata Bartkiewicz, HCM senior sales executive w SAP Polska. ‒ Obszar HR staje się strategiczną częścią biznesu, gdzie dodatkowym wyzwaniem zarządzanie niekiedy pięcioma generacjami jednocześnie zatrudnionych pracowników. W związku z tym systemy wspierające zarządzanie muszą być przyjazne i dostosowane do potrzeb oraz oczekiwań każdej z nich.

 

Systemy zapewniające elastyczność w zarządzaniu kadrami zdobywają coraz większą popularność. Zainteresowanie nimi wykazują przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, m.in. banki oraz towarzystwa ubezpieczeniowe.

 

Zobacz także: Frajda z pracy, czyli czym jest grywalizacja

 

Beata Bartkiewicz podkreśla, że systemy IT wspierają wszystkie obszary zarządzania kadrami – od twardego HR, czyli procesów związanych z administracją pracowniczą, po miękki HR łączący się z komunikacją, szkoleniami, rozwojem indywidualnym, oceną, awansem i nagrodami pracowników. Zastosowanie nowoczesnych aplikacji umożliwia w nich m.in. monitorowanie postępów i pozwala mierzyć efektywność wprowadzanych zmian.

 

Patrząc na człowieka w organizacji, musimy pamiętać o tym, że jego praca składa się z wielu elementów. Podstawowe to kompetencje, zaangażowanie, motywacja, innowacyjność, adaptacja do zmian, ale to nie wszystko, ważne są także sposoby przekazywania zadań i celów, sposoby ich realizacji, ocena i nagrody. Aby mieć pełen obraz człowieka w organizacji, informacje dotyczące powyższych elementów powinny być zintegrowane w aplikacjach wspierających twardy i miękki HR. Dane powinny być zintegrowane, a systemy powinny umożliwiać generowanie informacji zarządczej i raportów – podkreśla Bartkiewicz.

 

Firmy zmierzające do efektywnego zarządzania pracownikami powinny w pierwszej kolejności poznać ich potrzeby, oczekiwania, kompetencje i umiejętności, które bywają zupełnie różne zarówno w wypadku bardzo młodych pracowników z generacji milenijnej, jak i tych, którzy od lat pracują w danej organizacji.

 

Zaletą aplikacji, tworzonych z myślą o działach HR jest zazwyczaj krótki czas wdrożenia systemu. Nowoczesne oprogramowania działają w chmurze obliczeniowej, co zamienia koszt zakupu tradycyjnych licencji i coroczny koszt serwisu, na jedyny koszt po stronie klienta, jakim jest roczny koszt subskrypcji oprogramowania zależny od liczby użytkowników.

 

Wykorzystanie nowych technologii i monitorowanie postępu realizacji przyczynia się do wzrostu efektywności procesu rekrutacji, onboardingu, ustalania celów, a także planowania zatrudnienia, budowania ścieżek kariery, planowania i realizacji szkoleń. Tym samym zwiększa się wynik finansowy firmy, a praca menadżerów staje się łatwiejsza i przynosi lepsze efekty.

 

W ostatnich latach widzimy wzrost znaczenia roli obszaru HR w organizacjach przy jednoczesnym wzroście zainteresowania zaawansowanymi rozwiązaniami IT wspierającymi ten obszar. Następuje stopniowe odejście od roli podstawowej ‒ sprowadzającej się do obsługi wynagrodzeń i administracji dokumentacji pracowniczej ‒ do roli ważniejszej, czyli budowy zaawansowanych systemów płacowych, identyfikacji kluczowych osób i kompetencji w organizacji, planowania ścieżek kariery, planowania szkoleń zgodnych z kierunkiem rozwoju organizacji, identyfikacji posiadanych kompetencji i dopasowania ich do zadań stawianych przed organizacją. W konsekwencji HR staje się strategiczną częścią biznesu, gdzie dodatkowym wyzwaniem jest obszar zarządzania talentami, który coraz częściej pojawia się w agendzie kadry zarządzającej – wyjaśnia Bartkiewicz.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra